Urfa'da İntihar ve Psikolojik Dayanıklılık Semineri

Şanlıurfa Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren İpekyol Gençlik Merkezi daha duyarlı, bilinçli ve daha sağlıklı bir toplum için intihar ve psikolojik dayanıklılık ile ilgili seminer gerçekleştirdi...

24-10-2018 12:44

Şanlıurfa İpekyol Gençlik Merkezi ve Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığının ortak çalışmaları sonucunda 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı günü etkinlikleri kapsamında Ahmet Yesevi, Bağlarbaşı ve Devteşti, Seyrantepe mahallelerinde ikamet eden aileler seminere katıldı.
Seminere konuşmacı olarak katılan Halk Sağlığı Dairesi Hizmetleri Başkanlığı yetkileri;  Dünya sağlık örgütü verilerine göre, dünyada her yıl yaklaşık 1 milyon insan intihar nedeniyle ölmektedir. Bu sayı dünyada her 40 saniyede bir, bir kişinin intihar sonucu yaşamını kaybettiğini göstermektedir. İntihar sonucu yaşamını kaybedenlerin yakınlarının yaşadığı ruhsal acı da düşünüldüğünde intihar toplumun önemli bir kısmını etkileyen ciddi bir halk sağlığı sorunudur. Ruhsal sağlığa sahip olmak intihar için en önemli risk faktörlerinden biridir. Ruhsal hastalıkların erken dönemde saptanması, intihar riski olan bireylerin uygun tedavisi önemli olup, toplumun her bireyinin bu konuda sorumluluğu bulunmaktadır. Her bireyin kişilerin hayatında fark yaratabilmek ve intihar davranışını önleyebilmek amacıyla duyarlı olması gerekmektedir.
Bu kapsamda özellikle psikolojik dayanıklılık konulu bir sunum yapılarak sorunlarla başa çıkabilme, sağlıklı ilişkiler geliştirebilme yöntemleri ve psikolojik sorunlarda profesyonel destek alınması gerekir denildi.
İpekyol Gençlik Merkezi Müdürü Müslüm Aktabur ise; Gençlerle birlikte toplumu oluşturan ailelere ve özellikle annelere de hizmet etmek en büyük idealimiz. Çünkü aile ne kadar duyarlı ve bilinçli olursa aynı oranda ülkeye katkısı çok olur. Gençlik Merkezi olarak hizmeti toplumun her kesimine ulaştırmak amacındayız. Gençlik Merkezimiz 24 saat asil milletin, asil gençlerine hizmet vermekten onur duymaktadır. Her alanda farklı çalışmalarla topluma katkı sunmaya devam edeceğiz. Bu arada seminerin gerçekleşmesinde emeği geçen Sağlık İl Müdürlüğü, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı yetkililerine, personellerimize ve ayrıca seminere katılan misafirlere teşekkür ediyorum dedi.
 

İbrahim COŞKUNER              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.