20-Ocak-2021 - Çarşamba

Urfa'da Mısır Tarlada Kaldı

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde binlerce dönüm üzerine ikinci ürün olarak ekilen mısır, düşük fiyat nedeniyle hasat edilemeyince tarlada kaldı.

25-11-2020 23:44

Şanlıurfa’nın Suruç Ovasında çiftçilerin binlerce dönüm arazi üzerine ikinci ürün olarak ektiği mısır, tarlada kaldı. Çiftçiler, düşük fiyat nedeniyle ürünlerini hasat edemediklerini belirtti. Çiftçi, kilosu 1 lira ile 1 lira 20 kuruş arasında satışa sunulan mısırın gübre, ilaç ve mazot masraflarını kurtarmadığını ifade etti. Mısır fiyatlarının yükselmesini bekleyen çiftçi, yetkililerden destek beklediklerini aktardı.

Çiftçi Reşat Yıldız, mısırın para etmediğini dile getirerek, “Mısırımızı ekerken çok masraf yaptık. Su, gübre, ilaç ve mazot fiyatları çok yüksektir. Hasat yapamıyoruz ve mısırımız tarlada kaldı. Mısırın kilosu 1 lira 150 kuruştan işlem görüyor. Hasat yapsak dahi çiftçiyi kurtarmıyor. Yetkililerin bu duruma bir el atmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Çiftçi zor durumda

Çiftçilerden Nihat Binici ise yaptığı açıklamada, “Mısır para etmiyor. Mısırı hasat edip sattığımız zaman masrafını kurtarmıyor. Mısırımız tarlada kaldı. Çevrede tüm tarlalarda mısır ekildi fakat para etmediği için tarlada kaldı. Baktığımız zaman mısırın kilosu 1 ile 1 lira 200 kuruş arasında satılıyor. Gübrenin kilosu 2 ile 2 buçuk lira arasında ve mazot litresi 6 liradan satılıyor. Hasadımız masrafları karşılamıyor. Hasat yapamıyoruz. Çözüm yolu için ne gerekiyorsa biz hazırız. Bu duruma bir el atılmasını bekliyoruz” diye konuştu.

İbrahim COŞKUNER              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.
İsim önemli değil
Abi gözünüzü seveyim hepimiz çiftçiyiz eyvallah. Fakat hem 2 nci mahsul ek. Yani aynı senede 2 ürün al hem tonuna yüksek verim al hem iyi paraya sat. Böyle bi düşünce biz hemen zengin olmak isteyen çiftçilerde olur. 1 soruyorum çiftçi arkadaşlara 1 dönüm maaliyeti ne alınan ton miktarı ne. Ne olacak 5 lira mi olacak kilosu. 10 dönüm yerden 30 ton mısır al 1.2 ye sat 36 bin lira para kazan. 25.30 lira masraf yaptım de en babası 10 lira cebine kalsın. Eee mübarek zaten 2 nci mahsul. Al cebine bereket versin de. Arkasına zaten buğdayı hemen ekiyosun