Urfa’da Neden Kaliteli Ekmek Yok? Kimlere Nasıl Görev Düşüyor?

Şanlıurfa’da kaliteli ekmek sorunu yaşanıyor. Kaliteli ekmek nasıl olur, kimlere bu noktada önemli görevler düşüyor. İşin uzmanı mikrofonlarımıza konuştu.

24-06-2020 10:56

Unlu Mamülleri İşletmecisi Hasan Batur, Urfadasin.com’a yaptığı açıklamada, kaliteli ekmekteki püf noktalara dikkat çekti. Batur, yaptığı açıklamada,”Kaliteli ekmek yemek istiyorsanız, vatandaşlar kaliteli işyerleri ve hijyene dikkat eden kurumlardan alışveriş yapsınlar. Rayici 1,25 olarak belirlenen ekmeği 75 krş’tan satılan bir ekmeği almaya kalkarsan, düşünmen lazım. Bir yerde eksiklik var, ne kadar kaliteli. Bütün fırıncıları bir kefeye koyamazsanız bu noktada.”dedi.

 

DİNLENMEMİŞ HAMUR SORUNU VAR !
Tırnaklı ekmekteki sorunun gramajdan kaynaklandığına dikkat çeken Batur, ayrıca kentte dinlenmemiş ekmek sorununun bulunduğuna vurgu yaptı. Batur, şöyle konuştu:”Bu noktada fırıncıda sıkıntıya giriyor, kaliteli ekmek üretememe noktasında. Ekmeğin hamuru dinlenmesi gerekiyor. Ekmeğin mayalanmasının ardından ocakta piştiği zaman zaman zaman kuru olur. Bu durumda kaliteli ekmek yiyemez vatandaş. Herkez üzerine düşen görev yapması gerekiyor. Fırıncı gerekenleri yapmalı, vatandaş da ücret noktasında da destek vermeli işletmelere.

TÜM İLGİLİLER ‘EL BİRLİĞİYLE’ HAREKET ETMEMİZ LAZIM
Esnaf olarak dernek başkanımızla birlikte el birliğiyle ekmeğin kalitesinin en üst seviyeye çıkartılması için çalışma yapmamız gerekiyor. Halkımızdan da ricamız her zaman sıcak ekmek tercih etmesinler, dinlenmiş ekmeği de alsınlar. Hamuru sağlam olur. Kaliteli olur.”

Zeki Altundağ              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.