27-Ekim-2021 - Çarşamba

Urfa'da Ölen Atlar Hakkında Önemli Açıklama!

Şanlıurfa'da son bir ayda, değerleri 20 bin ile 1 milyon lira arasında değişen 15 yarış atı, 'Batı Nil' virüsü nedeniyle öldü. 

17-10-2018 16:58

Edinilen bilgiye göre, Şanlıurfa kırsalında ve Suruç ilçesinde son bir ayda 15 yarış atı öldü. Yarış atlarının ilk incelemede, ‘Batı Nil’ adlı bir virüsten dolayı öldüğü belirlenirken, kesin ölüm sonuçlarının ise tahlil sonuçlarının alınmasıyla tespit edileceği ifade edildi. Konu ile ilgili açıklama yapan Türkiye Yarış Atı Yetiştiricileri ve Sahipleri Derneği Şanlıurfa Şube Başkanı Yakup Elgaç ve at sahibi Sait Emektar, yarış atı yetiştirenlere seslenerek atlarında herhangi bir hastalık belirtisi görüldüğü durumda konuyu Yarış Atı Yetiştiricileri ve Sahipleri Derneği Şanlıurfa Şube Başkanlığı ile paylaşmalarını istediler. Ölen atların ölüm sebeplerinin büyük olasılıkla sivrisinekten olduğunu söyleyen Yakup Elgaç ve Sait Emektar, Şanlıurfa ve Suruç ilçesinde birkaç gün içinde toplamda 30’a yakın yarış atının telef olduğunu dile getirdi.
Konu ile ilgili Tarım ve Orman Bakanlığını göreve davet eden At İşletmecisi Sait Emektar, konuyla ilgili gereken her yerle iletişim halinde olduğunu, konunu daha iyi araştırılması yönünde de Tarım İl müdürlüğünü görece davet ettiğini söyledi
“ Sıkıntısı olan beni arasın”
Türkiye yarış atı sahipleri Derneği Şanlıurfa şubesi başkanı Yakup Elgaç açıklamasında;  “Bizim Suruç'ta biraz atlarımızla ilgili bir batı Nil virüsü diye bir virüsten bahsediyorlar. Virüs tam olarak kan sonuçlarını ilk günden beri takip ediyoruz. Takip ettiğimiz konuları Tarım İl Müdürlüğü hayvan şube müdürü ile görüştüm, Bakanlık’ta görüştüm, TJK’nın ekibi ile konuştum. Şuanda Etlikte laboratuvar kan sonuçları çıkmak üzere daha çıkmamıştır sonuçları bekliyoruz. Şuanda Suruç'ta aldığımız bilgilere göre 15'e yakın bir atımız herhalde ölmüş Tay ve damızlık olarak. İşte bu atlarımızı elimizden gelince atçılarımız için ne gerekiyorsa Şanlıurfa şube başkanı olarak bana ne gerekiyorsa her konuda hasta olan, Sıkıntısı olan beni arasın bilgi veteriner yönlendirmesi yapalım, tarıma bildirelim, TJK bilgilendirelim bize ne düşüyorsa dernek olarak atçı ve yetiştirişleri her konu her sıkıntısını bekliyoruz. Yukarıda da bakanlık olarak da elimizden ne geliyorsa Hepsini şu anda takip ediyoruz elimizden ne gelirse inşallah virüsle ilgili en yakın zamanda bir konuya el atacağız ve Bu sıkıntılar İnşallah bitecektir.” İfadelerine yer verdi.
“ Arap atında öndeyiz”
“Arap atında önde olduklarını ifade ederek açıklamasına devam eden Elgaç“Bizim Urfa'da 495 üyemiz var at sayımız da şuanda yılda 800-900 tayımız dünya ya geliyor. Türkiye geneli %65 Arap atında öndeyiz İngilizler %15 civarında 1500 taneye yakın atçımız vardır. Yarış atların fiyatı 20 bin TL den başlıyor 1 milyon TL ye kadar da çıkıyor” diyerek sözlerine son verdi.
“ Şanlıurfa Arap atlarının kalbi”
“Ben Sait emektar olarak Türk Halk müzik sanatçısı olarak tabi başta hayvan sever olarak ondan sonra yarış atları sahibi olarak, malumunuz Şanlıurfa Arap atlarının kalbi Şanlıurfa’da bu son günlerde yaşanan herkesin bildiği gibi yakından aynı zamanda bizim de bildiğimiz. Benimde yakında tanık olduğum yarış atların ölmesi hepimizi üzdü. Yarışa 3 yaşında yarışa hazırlamış olduğumuz tayımızı bir sivrisinek bizim bildiğimiz bizim algıladığımız bilgi bir sivrisineğin bazen tesadüf olduğu bu asil atımızı bu şekilde virüsle beraber her ne kadar müdahale edilirse edilsin veteriner getirdik iğne yaptık netice hüsranla intihar ederek ölmesine sebep oldu. Ben Sait emektar olarak ve hayvan sever olarak bir yarışçı olarak değerli başkanımızın neshinde bizler değerli halkımıza Şanlıurfalı hemşerimizler özelikle şunu söylüyorum; değerli arkadaşlar olur ki sizlerin ama yarış atlarından bahsediyoruz onun dışındaki atlarla ilgimiz ve alakamız yok. Özelikle yarış atları, damızlık hayvanlarımız, tay hayvanları olur baktığınız hayvanlarda bir rahatsızlık var Şanlıurfa yarış atları sahibi derneğini arayıp bu konu da sizlere yardımcı olmaya çalışacak. Türkiye Jokey kulübü müdürü Mehmet Kazıoğlu kardeşimizde var onu da suçlamıyoruz ama onu sadece bir hayvan sever olarak göreve davet ediyorum. Türkiye Jokey kulübü müdürü Allah rızası için böyle bir konuda uzak kalma sende bizim safımıza katil çünkü biz maddiyatından ziyade yarış atları ölmesin benim 1 tane yarış attım öldü ve Suruç da şuana kadar 15 tane at öldü Şanlıurfa merkezde ise 10 tane yakınlarımın atları öldü. Benim özelikle ve öncelikle tarım bakanlığından bakanımızdan Şanlıurfa ili tarım ve hayvan müdürlüğünün bir an önce bu konuda başkanımızın neshinde yardımlarını bekliyoruz ve bu konuda uzak durmamalarını istiyoruz” ifadelerini kullandı.
 

İbrahim COŞKUNER              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.
lokman liceli
bu vürüs illetini öldürecek,atların sağlığını ve korunmasını sağlayacak kimyasallığı içemeyen bir ürün türkiyede var,insanlar neden panikte,ararsanız teknik ve sağlık açısında bilgi vermeyi kendimiamade hissederim,saygılarla,,0538 431 6587 lokman liceli.