12-Haziran-2021 - Cumartesi

Urfa’da Pazarcılar, Cumartesi Günü Pazar Açmama Kararı Aldı

Haftada bir günlüğüne sadece 7 saat Pazar kurmalarına izin verilmesi, Şanlıurfalı Pazarcıları memnun etmedi.  

05-05-2021 00:14

"Tam kapanma" boyunca semt pazarlarının kapalı olması nedeniyle pazarcılar, çiftçiler, halde çalışanların zor durumda olması üzerine geçtiğimiz gün yayınlanan genelgeyle haftada bir gün sadece cumartesi saat 10 ile 17 arasında sempt pazarlarının kurulmasının önü açıldı.
Ancak haftada bir günlüğüne sadece 7 saat Pazar kurmalarına izin verilmesi, Şanlıurfalı Pazarcıları memnun etmedi.  Tam kapanma dönemi içerisinde sadece Cumartesi günü 10.00-17.00 saatleri arasında semt pazarları kurmalarına izin verilmesine Şanlıurfalı pazarcılar mesafeli yaklaşıyor.

SEMT PAZARCILAR ORTAK KARAR ALDI
Şanlıurfa’nın Haliliye, Karaköprü ve Eyyübiye ilçesi Pazarcılar Dernek başkanlarıyla görüşen URFADASIN.COM haber sitesi, Cumartesi günü 10.00-17.00 saatleri arasında sempt pazarlarını kurma konusunda nasıl bir çalışma yaptıklarını sordu.
Şanlıurfa Pazarcilar Dernek Başkanı Hacı Keser, Eyyubiye Semt Pazarcılar Dernek Başkanı Halit Babacan, Haliliye Pazarcılar İkinci Ek Pazarcılar Dernek Başkanı M. Emin Kızılateş ve Karaköprü Pazarcılar Dernek Başkanı Mustafa Kaçan, kendi aralarında yaptıkları istişare sonucunda Cumartesi günü 10.00-17.00 saatleri arasında semt pazarlarını kurmama kararı aldıklarını söyledi.

"MALIM ELİMDE KALACAK! O DA ÇÖPE GİDECEK! ZARAR ETMEMEK İÇİN AÇMAYACAĞIZ"
Şanlıurfa il merkezinde yaklaşık 1400 civarında pazarcı esnafı bulunduğunu bunların yanında da birer kişi çalıştığını düşünüldüğünde bu rakamın 2800 aileye ulaştığını hatırlatan Şanlıurfa Haliliye Pazarcılar Dernek Başkanı Hacı Keser,”Tam Kapanmadan dolayı zaten duman olduk. Şimdi ise bize  sadece hafta da bir gün yani Cumartesi günü  saat 10 ile 17 arasında Pazar kurma izni veriliyor. Bu 7 saatte ben sebze meyvemin ne kadarını satabilirim ki? Zaten sokağa çıkma yasağı var. Kim gelip bizden mal alacak. Malımız elimizde kalınca ne yapacağız?.Geri götürüp hal pazarına da veremeyeceğimize göre. Bu mal bir haftada elimizde bozulacak ve çöp gidecek.  Bu da zarar demek! Zarar edeceğimiz bir işe neden girişelim?  Dernek başkanı arkadaşlarla bir araya geldik ve Cumartesi günü 10.00-17.00 saatleri arasında semt pazarlarını açmama kararı aldık” ifadelerini kullandı.
"İŞİ FIRSATÇILIĞA DÖNÜŞTÜRENLER OLUYOR"
Tam Kapanma kararının alınmasıyla sebze meyve ürün fiyatlarının fırsatçılığa dönüştürtmesinden de yakınan Şanlıurfa Haliliye Pazarcılar Dernek Başkanı Hacı Keser, Tam Kapanma kararı alındıktan sonra salatalığın fiyatı 2 liradan 5 liraya fırladığını, domatesin fiyatının 2-3 liradan 5,5 liraya uçtuğunu aktardı. Bu fiyata kendilerine satılmaya başlandığını ancak  sempt pazarında kazancını koyup satmaya kalkıştığında bu malların fiyatının daha da artmasının hem pazarcı esnafını hem de vatandaşları zor duruma düşürdüğünü dile getiren Şanlıurfa Haliliye Pazarcılar Dernek Başkanı Hacı Keser “Şimdi gidin bakın salatalık, domates fiyatları Hal Pazarında yine 1,5 ile 2 lira arasında satılıyor. Domates de öyle. 3 liraya düşmüş. “   dedi.

Bu arada Tam Kapanma Öncesinde Şanlıurfa’nın Haliliye ilçesinde hafta 18 Pazar, Karaköprü’de 10 Pazar, Eyyübiye ilçesinde ise 22 Pazar kuruluyordu.

Öte yandan 200 komisyoncunun bulundu Şanlıurfa Hal Pazarında, Tama Kapanma Döneminde satışlarda 3’te 2 oranında düştü. Her komisyoncu ortalama günde 3 Tır mal satarken şimdi 1 TIR Mal satmaya başladığı öğrenildi. 
 

Urfadasın Haber              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.
İsmail çidacı
Bu karar doğru bir karardır her fırsata devletimizin bizi ütelemektendir marketlerin tamamı açıken marketler poşet bile satarken kimsenin sesimizi duymadığı beli oluyor çok sıkıntılar çekiyoruz hiç kimsenin bu bedava hizmeti nasıl yürütüğümüzün umurunda deği yeri geliyor zararla eve dünüyoruz yazık değilmi hiçbir beklenti ve geleceği olmayan bu sesiz insanlara kulak vermelerini istiyorum devletimde
Ali altuntaş
Marketler varken onlara bütün toleranslar sağlanırken pazarcı ve küçük esnafı bitirme son sürat devam ediyor ve ayrıca iç savaş çıkma yolunda halkın ayaklanması ve isyan etmesi an meselesi yeter sıkıyorsa marketleri kapatın yemez onların patronları 2 3 numarada bulunan veya protokolde veya sarayda uzantıları olan onun için yemeźzzzzzz
Ali altuntaş
Marketler varken onlara bütün toleranslar sağlanırken pazarcı ve küçük esnafı bitirme son sürat devam ediyor ve ayrıca iç savaş çıkma yolunda halkın ayaklanması ve isyan etmesi an meselesi yeter sıkıyorsa marketleri kapatın yemez onların patronları 2 3 numarada bulunan veya protokolde veya sarayda uzantıları olan onun için yemeźzzzzzz
Mehmet emin rat
Günü birlik yaşayan pazarcı esnafı 17 gün boyunca,belkide dahada uzayacağı söylenilen tam kapanmada en çok mağdur olan kesimdir.neden binlerce aileye bakan bu insanların durumu hesaba alınmadı,yoksa bizlerde bu ülkenin vatandaşı değilmiyiz?yazıktır,günahtır.bu insanlara sahip çıkılması lazım.pazarcı esnafında enaz büyük marketler kadar hakkı vardır.lütfen fakiri ezmeyin,zenginide dahada zengin etmeyin,yazıktır,günahtır.herhangi bir geliri,maaşı,kazancı olmayan,millete hizmet eden bu insanlara lütfen sahip çıkın....
Cengiz
Aynen bütün mağdur esnafa pazarcıya Allah yardım etsin ama son haftada 1 2 tl lik sslatalığı bize 5 tl ye satan 3 tl lik domatesi 6 tl ye satan pazarcıya da hakkım helal değildir
Mehmet emin rat
Bir pazarcı esnafı olarak,eğerki o salatılığı 5 tl'ye alıpta,6 tl'den fazlaya satmış isek haram zıkkım olsun.amma 1 tl'lik salatalığı 5'tl'ye pazarcı esnafa satanlara asıl haram zıkkım olsun.evime dahi salatalığı 5 tl'den aldım.umarım anlamışsınızdır.pazarcı esnafı olarak söylüyorum.lütfen bilmeden,anlamadan,araştırmadan kul hakkına girmeyelim.