Urfa’da Sığırcıkların Safarisi 

Her yıl, Son baharın, bitiminde Urfa, sığırcık kuşlarının akınına uğruyor. Bir anda gökyüzü karıncalanıyor.

05-12-2020 17:18

Her yıl, Son baharın, bitiminde Urfa, sığırcık kuşlarının akınına uğruyor. Bir anda gökyüzü karıncalanıyor. Mevsim nedeniyle göç eden sığırcık kuşlarının gökyüzündeki görsel şöleni görenleri büyülüyor.

 Şanlıurfa’nın her köşe bucağında sabah ve  akşam saatlerinde sürü halinde uçan sığırcık kuşları,özellikle Balıklıgöl’de Sabah namazı ve akşam namazı saatlerinde  ilginç görüntüler oluşturuyor. Binaların çatılarına ağaçların üzerine konan binlerce sığırcık kuşu, kenti siyaha boyuyor. Gökyüzünde uçarken adeta dans eden kuşların, ani dönüş hareketleriyle birbirinden ilginç figürler sergilemesi dikkat çekiyor. Bir anda inişe geçen kuşlar, çatıların ve ağaçların üzerini kömür karasına çeviriyor. İlahi bir komutla sağa sola uçuşan ve bir birlerine çarpmayan kuşların görsel şöleni izlemek için her sene son baharın son ayının gelmesini Urfalılar, sabırsızlıkla bekliyor.

Özelikle akşam vaktinde, Sığırcık Kuşlarının cıvıltısından durulmayan kentte, Sığırcık Kuşlarının safarisi, kondukları damlara sanki bir tespih tanesi gibi dizilmesi ile son buluyor.

Urfadasın Haber              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.