Urfa’da Utandıran Orman Varlığı! Yüzde 1 Bile Değil

Harran Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Harita Mühendisliği Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Nizar Polat ve Arş. Gör. Yunus Kaya tarafından orman yangınlarıyla ilgili rapor hazırlandı.

02-08-2021 00:02

Uydu görüntülerinden yararlanılarak hasar tespiti raporu ve yangın tehlikelerine karşı bazı önerilerin de yer aldığı raporda Türkiye’de her yıl 2 binin üzerinde orman yangını yaşandığı ve bunların yüzde 88’nin insan kaynaklı yangınlar olduğu aktarıldı.

URFADAKİ ORMAN VARLIĞI YÜZDE 1 DEĞİL YÜZDE 1 CİVARINDA

Raporun devamında ise, Şanlıurfa’daki orman varlığına yer verildi. Türkiye’nin %32 ortalamasının çok altında olan Şanlıurfa'nın  orman varlığının yüzde bir bile olmadığının altı çizildi. Yüzde bir civarında denildi.  Şanlıurfa’nın, komşu illerinden de açık ara geride olduğunun hatırlatıldığı raporda, bu oran Adıyaman’da %22 Mardin’de %18 Diyarbakır’da %21 ve Gaziantep’te %16 olduğu hatırlatıldı.

İŞTE ÖNERİLER 

Raporun sonuç bölümünde ise Şanlıurfa İçin şu önerilere yer verildi; "2020 yılında yanan bölgelerin ağaçlandırma işlemlerinin hızlandırılması, bölgede bulunan orman koruma istasyonunun ve yangın müdahale araçlarının daha ulaşılabilir ve gözleme imkânı fazla olan bir konuma taşınması, henüz ihtiyaç duyulmasa bile önümüzdeki 10 yıl içerisinde bölge için termal ya da optik sistemin entegre edildiği bir yangın gözetleme sisteminin planlanması, başta Milli Eğitim ve belediyeler olmak üzere bilinçlendirme eğitimlerine yönelik kamu kurumları ile iş birliklerinin arttırılması, ağaçlandırmada çoğunlukla tercih edilen çam yerine meşe gibi kuraklık ve yangına daha dayanıklı ağaç türlerinin tercih edilmesi önerilmektedir.”

Urfadasın Haber              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.