18-Mart-2019 - Pazartesi

Urfa'daki Ameliyathane Teknikerlerinden Bakan Koca'ya Çağrı

Üniversitelerin ön lisans düzeyinde eğitim veren 'ameliyathane hizmetleri teknikerliği' bölümlerinden mezun olanların, kamuda ve özel sektörde iş bulamamaları nedeniyle yaşadıkları mağduriyete çözüm arıyorlar.

15-02-2019 11:16

Konu ile ilgili mağduriyetlerini dile getiren mezunlar Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca'dan yardım istedi. 
Konu ile iligli yapılan yazılı açıklama şu şekilde; 

Bizler Ameliyathane Teknikerleri olarak görev tanımımızın aldığımız eğitim doğrultusunda doğru ve net olarak değişmesini,mezun olan ve olacak meslektaşlarımızın çalışma sahalarının arttırılmasını istiyoruz. Yapacağınız bu değişimler  sağlıkta kaliteyi artıracaktır. Gereğinin  yapılması konusunda  yardımcı olmanızı arz ederim.

Cerrahide Dünya standatlarına ulaşmak için 2002 yılında kurulan Ameliyathane (Teknikerleri) Hizmetleri bölümünün amacı, Türkiyede 42 üniversiteden mezun olan Ameliyathane(Teknikerleri) Hizmetleri öğrencileri Ameliyathane Teknikeri unvanını alır. Güvenli cerrahiyi sağlamak için öğrencilere üniversite labaratuvarlarında ve gerçek ameliyathanelerde cerrahi disipline uygun olarak Cerrahlar ve akademisyenler tarafından eğitim verilir.
Ameliyathane Hizmetleri öğrencileri;eğitim döneminde cerrahi hastalıklar,ameliyathane teknolojileri,anatomi,fizyoloji,anestezi,mikrobiyoloji,ilkyardım,tıbbi terminoloji,sterilizasyon ve dezenfeksiyon derslerinin yanında genel kültür dersleriyle de desteklenmektedir.
Üniversite müfredat programlarının tamamında cerrahi güvenliği artıracak şekilde,steril cerrahi ekibe dahil edilmek üzere ameliyathane teknikeri öğrencileri yetiştiriliyor. Malesef Ameliyathane Teknikerleri görev tanımında “cerrahi işlem sırasında hekimin uygun gördüğü durum ve şekilde cerrahi ekibe yardm eder ”maddesinden dolayı steril vakaya girmeleri tamamen hastane yönetiminin insiyatifine bırakılmış durumdadır.Görev tanımında değişiklik yapılarak “Ameliyathane Teknikerleri steril olarak ameliyata dahil olur” maddesinin eklenmesi gerekmektedir.

Görev tanımında “Ameliyathane Teknikerleri steril olarak ameliyata dahil olur” maddesi olmadığı için Ameliyathane Teknikerleri özel sektördede iş bulamayarak mağdur olmaktadır. Bazı devlet hastanelerindede steril olarak ameliyata dahil edilmeyerek mesleğinin gereğini yapamamakta ve geri planda heba olmaktadır. Sağlık Bakanlığı hastanelerinde düzenlenen bir aylık Ameliyathane sertifika programlarına katılan ebe-hemşire,saglık memuru,toplum sağlıgı teknisyeni,çevre sağlığı teknisyeni,labaratuvar teknikerleri bile steril vakaya dahil olma hakkı kazanırken cerrahlardan ve akademisyenlerden cerrahi eğitim alan Ameliyathane Teknikerleri steril olarak ameliyata girmekte ve özel hastanelerde iş bulmakta zorlanmaktadır. Saglık Bakanlığı bünyesinde düzenlenen Ameliyathane sertifika programlarından dolayı Cerrahi standartları oluşturmak için kurulan Ameliyathane Teknikerleri ameliyathanelerde görev alamamaktadır,sertifika programları iptal edilerek ameliyathane teknikeri alımları artırılmalıdır. Sağlık Hizm. Genel Müd. Sağlık İnsan Gücü Planlama Daire Başk.’ nın Temmuz 2015 Sayı 1 de yayınladığı, “2023 Sağlık İş Gücü Hedefleri ve Sağlık Eğitimi” adlı bilimsel çalışmanın 2. Sayfasında en çok ihtiyaç duyulan branşın, %71,4 ile Ameliyathane Teknikerliği olduğu görülmektedir. Bizler Ameliyathane Teknikerleri olarak  ameliyatlara steril olarak girebilmemiz için Kanun Ve Yönetmelikte görev tanımımızın değişmesini ve alım sayılarımızın artmasını talep ediyoruz. 

Urfadasın Haber              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.
Ahmet
Tıbbi sekreterler de boşa mı okudu sırf hemşire ebe alınıyor