Urfa’daki İntiharların Perde Arkası: Psikologlar Ne Diyor?

Urfa’da son günlerde ard arda yaşanan intihar olaylarını URFADASIN.COM haber sitesi araştırdı.

18-04-2021 21:30

İntihar girişiminin önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu belirten Psikologlar, ülkenin ekonomik dar boğazdan geçmesinin yanı sıra toplum içerisinde gelişen güvensizlik havasının da intiharları tetiklediğini söylüyor.

Şanlıurfa ili özelinde 2021 yılı nisan ayı ikinci haftası içerisinde gelişen intihar(özkıyım) olaylarının gelişmesi ve bu olayların psikolojik ve sosyolojik yönleri ile yapılan literatür araştırmalarında intiharlarla ilgili medya faktörüne de dikkat çekiliyor.
İNTİHARLARDA MEDYA FAKTÖRÜ

Araştırmada şu ifadelere yer verildi:"İntiharın önlemesinde medya ve medya çalışanlarına da önemli görevler düşmektedir. İntihar haberlerinin medyada ayrıntılı olarak yer alması, dramatize edilmesi ve intiharın kriz durumlarına verilebilecek normal bir tepki olarak sunulması intihar riski yüksek olan bireyleri olumsuz etkilemektedir.  Medyada intihar haberleri mümkün oldukça yer almamalı; haber yapılacaksa basın Kanunu’nun 20. maddesine uygun olarak özendirme etkisi yaratmayacak, mümkün olan en yalın şekilde haber yapılıp, intihar düşünceleri olan kişilerin uygun hizmetlere yönlendirilmeleri hedeflenmelidir. “

Bu arada Şanlıurfa Bir kaç gün içinde bazı kaynaklara göre 9, bazı kaynaklara göre ise 7 intihar vakası yaşandı. Peş peşe yaşanan intihar olaylarıyla sarsılan Şanlıurfa'da gözler Psikologlara, kanaat önderlerine, yetkili ve etkili kurumlara çevrilmişti.

Urfadasın Haber              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.