Şanlıurfalıların sofralarında eksik etmediği isot(biber) ABD’li astronotlar tarafından NASA Uluslararası Uzay İstasyonu'nda deney amaçlı yetiştirildi.

NASA astronotu Megan McArthur,  sosyal medya hesabından fotoğraflarla yaptığı paylaşımda "Bu daha karmaşık bitkileri Uzay İstasyonunun benzersiz ortamında yetiştirmeyi öğrenmek, gelecekteki gezegen görevlerindeki astronotların kendi yiyeceklerinden bazılarını yetiştirmelerini sağlayacaktır!” ifadelerini kullandı.

NASA, uzayda miktoyer çekimi olan bir alanda yetiştirmek için biberin seçilme sebebini şu şekilde ifade etti: “Bir C vitamini kaynağı olan biberlerin yetiştirilmesi, çimlenmesi, büyümesi ve meyvelenmesi daha uzun sürdüğü için olası birçok uzay ürününe göre daha zor.”

Bu arada daha önce de Elon Musk'ın şirketi SpaceX'le Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) giden NASA astronotları yolda "Fıstık kabuğu" benzeri bir cisim görmüştü. Uzayda görülen fıstık kabuklarını önce Şanlıurfa ardından da Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin sahiplenmişti.