Urfa’nın Yöresel Yemekleri Türkiye’nin 81 İline Tanıtılıyor

Gastronomi kenti Şanlıurfa'da yöresel yemeklere ilgi arttı. Kadınların elleriyle hazırladıkları yöresel lezzetler, Türkiye'nin 81 iline sipariş üzerine hazırlanıp gönderiliyor.

22-01-2021 12:46

Gastronomi kenti Şanlıurfa'da yöresel yemeklere ilgi arttı. Kadınların elleriyle hazırladıkları yöresel lezzetler, Türkiye'nin 81 iline sipariş üzerine hazırlanıp gönderiliyor.
Korona virüs salgını ve sokağa çıkma yasağı ile birlikte Şanlıurfa'daki yöresel lezzetlere ilgi arttı. Büyükşehir Belediyesine ait Yöresel Ara Sıcak Tesisinde birbirinden güzel yemekleri elleriyle yapan hamarat kadınlar, lezzetlerini sipariş üzerine 81 ile gönderiyor. BELTUR Müdür Yardımcısı Sami Özbek, Ulusal Bir TV’ye kenttin yöresel lezzetleri hakkında bilgi verdi.

ÖZBEK: TALEP VE SİPARİŞLERE YETİŞEMİYORUZ
Özbek, yaptığı açıklamada, hafta sonu kısıtlamalarından sonra yöresel lezzetlere ilginin arttığını belirterek talep ve siparişlere yetişemediklerini belirtti.
Özbek, şunları kaydetti:”Şanlıurfa geneli ile 81 ilden gelen taleplere karşılık üretimimiz devam ediyor. Türkiye’nin 81 iline sipariş üzerine satışlarımız devam ediyor. Genellikle satışı yüksek olan yemeğin üretimi de daha çok oluyor. Daha çok İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerden rağbet oluyor. Bu iller arasında İstanbul, Ankara ve İzmir illeri ilk sıralarda yer alıyor.

’81 İLDEKİ RESTORAN VE OTELLERE ULAŞTIRIYORUZ’
Genellikle Şanlıurfa yöresine ait yemekler üretiliyor. Borani, Kazan Kebabı, Tiritli Köfte yapıyoruz. Bunun yanında 10 çeşit ara sıcaklarımızda mevcuttur. Onların da üretimini yapıyoruz. İçli köfte, ağzı açık, ağzı yumuk, semsek, borani yuvalağı, aya köftesi, Urfa mantısı gibi 10 çeşit ara sıcağın yapımını gerçekleştiriyoruz. Genellikle 81 ilde bulunan restoranlara, lokantalara, otellere ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesine ait tesislere satışlarımız oluyor”

Zeki Altundağ              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.