Şanlıurfa’da özelikle Siverek Karacadağ yöresindeki meralardan otlanan koyun ve ineklerden elde edilen tereyağı, Türkiye’nin birçok iline gönderiliyor.

Şanlıurfa’nın Eyyübiye İlçesi Haşimiye çarşında sadeyağ tüccarı İbrahim Halil Ercanlar, urfadasından yaptığı açıklamada “Ağırlıklı Karacadağ Siverek bölgesinden tereyağının ayranı tuzu alınmış halde sadeleştirilmiş olarak satıyoruz.  36 derece olan vücut sıcaklığında bu yağ kalmaz. Bu yağ 18 dereceyi görünce erir. 

Bozova’da Üniversiteye Hazırlanan Öğrencilere Kaynak Desteği Bozova’da Üniversiteye Hazırlanan Öğrencilere Kaynak Desteği

Fiyat olarak geçen seneye göre yüzde 200 arttı. Ayranı tuzu alındımı bizim deyimimizle sadeyağ olur. İneğinki oldu mu sarı yağ olur. Sarı yağ ineğe aittir. Sadeyağ temizlenmiş koyuna aittir. Sadeyağ güç verir, kuvvet verir, hafızayı güçlendirir. Yemeklerde ve tatlılarda kullanılır. 
Gaziantep baklavalarında şuanda Şanlıurfa’dan giden sadeyağlar kullanılıyor. "dedi.

Haşimiye çarşında sadeyağ tüccarı Nurettin Mancı ise “Çok şükür satışlar var. Bizler için önemli olan damak tadı. Orijinal ve sahte yağı ayırt etmek aslında kolay damak tadından bellidir. “ ifadelerini kullandı.(Lütfü AYDIN'ın Haberi)