Arazi kavgalarının temelinde, mera ve hazine arazilerinin kullanımının yattığını vurgulanırken Devletin mera alanlarına ve hazine arazilerine sahip çıkması gerektiğine dikkat çekiliyor. Şanlıurfa’da silah ruhsatına erişimin kolay olduğuna dikkat çekilirken silah edinme sürecinin zorlaştırılması gerektiğinin altı çizildi.

Arazi kavgaları, çoğunlukla tapusuz alanlar yüzünden yaşanırken Hilvan Belediye Başkanı Aslan Ali Bayık,  Gazete Duvara yaptığı açıklamada “Genelde müşterek araziler ve meralardan sorunlar başlıyor. Bir köyde hazine yeri de var mera yeri de var.

Aynı Evi Ve Ringi Paylaşıyorlar Aynı Evi Ve Ringi Paylaşıyorlar

Kim kendini güçlü hissediyorsa, kimin sopası varsa, devletin arazisini işgal ediyor. En çok sorun buradan kaynaklanıyor. Devlet, bu arazileri eşit bir şekilde dağıtmalı. Bu şekilde olursa kimse müdahale edemez. Devlet uzak kalıyor.

Özellikle müşterek tapu ve hazinelerde bu sıkıntılar yaşanıyor” diye konuşuyor. Bayık, “Herkesin tapusu kesildiği zaman kimse, kimsenin malına saldıramaz. ”diyor.

Şanlıurfa Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Abdullah Melik ise “Hazine arazilerinin ve mera alanlarının gasp edilmesinden dolayı bu tür kavgalar yaşanıyor. Örneğin; bir köyde 2 bin dönüm arazi var, amca çocukları ‘sen fazla aldın, yok bu kadarı benim, bu kadarı senin’ diyor ve sonrasında da kavgalar çıkıyor. Devletin hazine arazilerine ve meralarına sahip çıkması lazım. Meralar gelişi güzel kullanılıyor. Meralar üzerine kaçak yapılar inşa ediliyor.  “ ifadelerini kullandı.

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Ahmet Akay da kavgalara ilişkin “Mera konusunda genelde anlaşmazlık yaşanıyor. Maalesef doğru bir şey değil. Herkes hakkına razı olursa hiçbir sıkıntı olmaz. Herkesin hakkına razı olması lazım. “önerisinde bulundu.