Şanlıurfa ile birlikte 66 ilde hayata geçirilen çocuklara erken yaşta trafik bilincinin kazandırılması projesi yaygınlaştırılıyor.

İçişleri ve Milli Eğitim Bakanlıklarının iş birliğiyle yürütülen projede Çocuk Trafik Eğitim Parklarında Trafik kuralları uygulamalı ve teorik olarak anlatılıyor.
Bu yıl Bursa, Gaziantep ve Şanlıurfa illerinde faaliyete başlayan Çocuk Trafik Eğitim Parklarına yıl sonuna kadar 12 adet daha eklenmesi planlanıyor. 
2022 yılında, Ağrı, Bingöl, Batman, Bitlis, Edirne, Elazığ, Hakkari, Iğdır, Kahramanmaraş, Kayseri, Osmaniye ve Samsun illerinde faaliyete geçirilmesi planlanan Çocuk Trafik Eğitim Parklarının projelendirilme çalışmaları sürüyor.

Kuş Gözlemcileri Birecik’te Buluştu Kuş Gözlemcileri Birecik’te Buluştu

254 BİN ÇOCUĞA EĞİTİM VERİLDİ

Çocuk yaşlarda trafik bilincinin oluşturulması amacıyla hayata geçirilen 'Çocuk Trafik Eğitim Parkları' projesi ile 4-12 yaş grubundaki çocuklara trafik kuralları, uygulamalı ve teorik olarak anlatılıyor. 66 ilde oluşturulan Çocuk Trafik Eğitim Parklarında, 2020 yılından bu yana 254 bin 787 çocuk, eğitici personel eşliğinde teorik ve uygulamalı modelde eğitim aldı. Çocuklara özel hazırlanan trafik eğitim parklarında, emniyet kemeri kullanımından, karşıdan karşıya geçme ve güvenli takip mesafesine kadar birçok trafik kuralı öğretiliyor.

ÇOCUK TRAFİK EĞİTİM PARKI

Şanlıurfa’da 20 bin metrekare yeşil alana sahip toplam 650 metrekare kapalı olanı olan trafik eğitim parkında eğitimler 4 ayrı sınıfta veriliyor. Ayrıca engelli öğrencilere de özel eğitim imkanı sağlanan parktan günde 560 öğrenci faydalanabiliyor. Öğrencilere sınıflardaki eğitimin ardından sahada akülü araçlarla eğlenceli bir eğitim verilmesi hedefleniyor. Minyatür bir şehrin canlandırıldığı parkta, 3 adet bina, amfi açık hava dersliği, çocuk oyun parkı, yonca kavşak, yaya geçitleri, yaya üst geçidi, sinyalizasyonlu kavşaklar, kontrolsüz ve dönel kavşaklar, hemzemin geçitler, tünel, kasisli yollar, duraklar ve alt geçitler yer alıyor.