Yüksek gelen Elektrik faturaları elektrikli soba satışlarını da etkiledi. Vatandaşların artık aldıkları sobaları geri getirip 2.el diye sattıklarını dile getirdiler.

GAP’ta Sulama Yatırımlarının Yüzde 58’i Tamamlandı GAP’ta Sulama Yatırımlarının Yüzde 58’i Tamamlandı

 Vatandaşların eskisi gibi elektrikli sobaya rağbet göstermediğini ifade eden Esnaf Ali Doğan: "Faturaların yüksek gelmesi sebebiyle ister istemez etkiledi soba satışlarımız yarı yarıya düştü. Soba satışları azaldı alıyorlar ama o kadar değil daha önce günde 10-15 soba satıyorduk ama bu aralar günde 1-2 soba satıyoruz. Elektrik faturalarına bir çözüm bulmaları gerekiyor, yüksek geliyor faturalar olsa satışlarımız daha iyi olur ister istemez oluyor yarı yarıya fark etti. Geçen yıl  70 TL'ye  aldığımız soba bu sene 140 TL %100 arttı. Hem fiyatlar yükseldi, hem de faturalar yüksek geliyor alım gücü bitti" dedi.

 Esnaf Ahmet Göçebe: "Vatandaşlar şuanda faturalardan dolayı yüksek elektrik çeken kalın şişler yerine  ince şiş dediğimiz sobalara daha rağbet gösteriyor. Tekli olan tasarruflu olsun ekonomik olsun diye tekli ince şişli sobalar daha çok satılıyor. Daha önce sattığımız sobalar bu aylarda yüksek gelen faturalar sebebiyle iade ediliyor. Bize sat deniliyor, adama "yüksek fatura gelmiş bu soba evimi yıktı diyor" bu sobayı bize satın diyor. Durum bu şekilde küçük sobalar daha çok rağbette, insanlar onunla ısınmaya çalışıyor diye düşünüyorum. Şuanda biz geçen yıl 150 TL'ye sattığımız sobayı şuanda 250 TL satıyoruz. Geçen yıllara nazaran düşmüş olsa da yine de satılıyor daha az elektrik çeken sobalar daha çok tercih ediliyor" diye konuştu.