Kış mevsiminin gelişiyle grip, soğuk algınlığı ve nezle gibi hastalıklar Şanlıurfa’da artarken halk arasında lokman hekim olarak bilinen aktarlara ilgi de arttı

Şanlıurfa Haşimiye Meydanı Tarihi Çarşılar Bölgesinde Attar İbrahim Halil Demirkol vatandaşların keçiboynuzu pekmezi sık tüketmeleri gerektiğini dile getirdi.

Bu Köşe Yazısını Okuyan Herkes Altına İmzasını Atar Bu Köşe Yazısını Okuyan Herkes Altına İmzasını Atar

Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesine bağlı Haşimiye Meydanı Attar Pazarı esnafı İbrahim Halil Demirkol, urfadsın haber sitesine yaptığı açıklamada “Öncelikle keçiboynuzu başlı başına bir şifadır. Keçiboynuzu pekmezi özellikle kış mevsiminde değil her zaman tüketilmesi gerekiyor. Keçiboynuzu, astım, bronşit kansızlık için vücut direncini arttırıyor. Hastalıklara karşı adeta kalkan görevi görüyor. Urfa’da önceleri pek fazla tüketilmezdi ama son yıllarda keçiboynuzunun tüketimi arttı. Pandemiden dolayı Türkiye’nin her yerinde tüketilmeye başlandı. 

Keçiboynuzun kilosu 70 TL. Doğal organik olduğu için alım gücü olanda var olmayanda var. Kimi çok pahalı buluyor kimi çok ucuz buluyor. Daha çok pekmez olarak tüketiliyor. “ dedi.(Lütfü AYDIN'ın Haberi)