Şanlıurfa’da uzun süredir kiralardaki fahiş artış vatandaşların ödeme güçlüğü çekmesine neden olurken kira bedelleri asgari ücretle yarışır hale geldi.

Gözden kaçırmayın

Urfa’da Sokak Lambaları Bakın Neden Yanıyormuş Urfa’da Sokak Lambaları Bakın Neden Yanıyormuş

Mülk sahipleri ise yasal kira artış oranlarını yetersiz bularak ya kiracılarından belirlenen oranların üzerinde kira artışı talep ediyor ya da çeşitli gerekçelerle kiracısını çıkarıp konutunu daha yüksek ücretlerle kiraya vermek istiyor. Kiralık ev arayan kişi sayısı artarken kiralık ev sayısının doğru orantılı olarak artmaması kiralara yapılan fahiş zammın en büyük nedeni olarak gösteriliyor.
Arz talep arasındaki dengesizliğe, fırsatçı ev sahiplerinin talepleri de eklenince kiralık ev fiyatları katladı. Birçok kiracı şehir merkezine uzak noktalarda ev arayışına girdi. Sadece kiralık ev fiyatları değil satılık konut fiyatları da uçuşa geçti. 
Şanlıurfa konut fiyatının en fazla artış gösterdiği iller arasında yer alıyor.
5 bin 498 adetle 1. çeyrekteki konut satışlarının yüzde 2’sinin gerçekleştiği Şanlıurfa’da konut fiyatları 1 yılda yüzde 130 artış gösterdi. Kentte ortalama metrekare satış fiyatı 4 bin 565 TL oldu. Ortalama konut satışı fiyatı 776 bin 50 TL olurken, amortisman süresi 26 yıl oldu. Şanlıurfa’da 8 bin 744 adet konut stoku bulunuyor.