Konut üretimin 2021 yılından bu yana nasıl bir seyir izlediğini ATSO Başkanı Davut Çetin değerlendirdi. Değerlendirmede Urfa'ya da yer verildi.

2021 yılının ilk altı ayına göre konut üretiminin arttığı il sayısı 11. En fazla artış Artvin, Adana, Antalya, Ankara’da gerçekleşti. Bu dört ili Mersin, Gümüşhane, Şanlıurfa ve Van izledi. İstanbul ve Aydın’da üretim artışı düşük düzeyde oldu. Diğer illerde üretim geriledi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, TÜİK tarafından açıklanan 2022 yılı 2. çeyrek yapı izin istatistiklerine ilişkin bir değerlendirme yaptı.

"SON 4 YILDA ÖNCEKİ 4 YILA GÖRE 2 MİLYON DAHA AZ KONUT ÜRETİLDİ"

Bakan Bilgin EYT Tarihini Açıkladı Bakan Bilgin EYT Tarihini Açıkladı

ATSO Başkanı Davut Çetin, değerlendirmesinde Şanlıurfa’ya da yer verdi. Güncel verilerin konutta üretim yetersizliğinin olduğunu ortaya koyduğunu işaret eden Çetin, "Geçmiş yıl verilerine göre son dört yılda önceki 4 yıla göre 2 milyon daha az konut üretildiği görülmektedir. Artan nüfus ve talep trendlerinde yaşanan değişmeyle ülke genelinde konut ihtiyacının görünenden çok daha yüksek olduğu rahatlıkla söylenebilir. 2021 yılının ilk altı ayına göre konut üretiminin arttığı il sayısı 11’dir ve en fazla artış Artvin, Adana, Antalya, Ankara’da gerçekleşmiştir. Bu dört ilimizi Mersin, Gümüşhane, Şanlıurfa ve Van izlemektedir. İstanbul ve Aydın’da üretim artışı düşük düzeyde olup diğer illerde üretim gerilemiştir" dedi.