Şanlıurfa’da, Avrupa Birliği Projesi ile Saat Derneği tarafından açılan Mesleki Eğitim Merkezinde 350 öğrenci ücretsiz kurs görüyor. 

Dikiş nakış, kuaförlük kurslarının yanı sıra Türkçe, Arapça ve İngilizce dersler de veriliyor. Kurs merkezinde ayrıca Türkiye’de yüksek eğitimini sürdürmek isteyen öğrenciler için matematik, geometri,  dersleri de veriliyor. 

Şanlıurfa’nın Haliliye ilçesi Bamyasuyu Mahallesi’nde yer alan Mesleki Eğitim Merkezine Urfalı vatandaşlar arasında Arapça ve İngilizce öğrenmek isteyenler de katılıyor.

Saat Derneği’nin Bamyasuyu Mahallesi Mesleki Eğitim Merkezinde ders veren eğitimci Ömer Timur, Urfadasın haber sitesine yaptığı açıklamada şunları söyledi;  “Derneğimizin ismi saat derneği. Saat Derneği’nde genellikle şu mesleklerin eğitimi verilir.

Kuaförlük, Dikiş Nakış, Bilgisayar onarım,  web tasarım gibi dil eğitimi de veriyor.  İngilizce, Arapça Türkçe eğitimleri. Tamamen ücretsiz. Hiçbir öğrenciden kursiyerden ücret talep edilmiyor. Buradaki olanaklar gayet iyi. Meslek öğrenmek, dil öğrenmek isteyen buraya gelen herkese hem eğitim veriliyor hem de meslek öğretiliyor. 

Urfa Ulu Caminin Bahçesindeki Kavga Kamerada  Urfa Ulu Caminin Bahçesindeki Kavga Kamerada 

Amaç buradaki yabancı uyruklu 18-50 yaş arası olanlara boşta kalmamaları için yardımcı olmak. Arapça, Türkçe, İngilizce dersi veriliyor. Bazı öğretmenler, memurlar gelip burada Arapça ve İngilizce ders alıyorlar. Haftanın 5 günü burada eğitim veriliyor. 

Türkçe öğrenmeye gelen 125 öğrencimiz var.  Arapça öğrenmek isteyen 125 öğrencimiz, İngilizce ders almaya gelen 50 öğrenci var. Ayrıca,  Suriyeli ve yabancı uyruklu Türkiye de eğitim görmeleri için yabancı öğrenci sınavına hazırlananlara da dersler veriliyor. 

Matematik dersleri, geometri dersleri veriliyor. Bu derslerden ücretsiz faydalanan 50 öğrencimiz var. Kurslarımıza buraya rağbet çok iyi” dedi.