Şanlıurfa’da seracıları kışın, don, fırtına vurdu, şimdi ise ürünlerinin para etmemesi ile büyük bir zarar yaşıyor.

Kışın ürünleri zarar gören seracıların zarar ziyanını incelemek için Tarım İl Müdürlüğünden heyet geldi, inceleme yaptı ancak sonra hiçbir dönüş yapılmadı.

Girdi fiyatlarının sürekli artması ve zam üstüne zamlar çiftçileri perişan ederken seracıların ise anasını ağlatıyor.

Seracılar, bir kilo salatalığı üretmek için dünyanın parasını harcarken iş satışa gelinde sudan ucuza gitmesi karşında bu işi bırakma aşamasına geldi.
Tarlada 2 TL’ye sattıkları salatalıklarının pazarda ve marketlerde 6-7 TL’den satılmasına bakıp bakıp hayıflanan Şanlıurfalı seracı Atilla Nihat Altın adeta isyan ediyor.
Seracıların ürünleri yetiştirip pazara sunana kadar yaptıkları harcama kalemlerine sürekli zamların gelmesiyle perişanlık yaşadıklarını söyleyen Atilla Nihat Altın, artık seracılığı bırakma aşamasına geldiklerini ifade etti.

Akçakale’de Petrol Aranacak İddiası  Akçakale’de Petrol Aranacak İddiası 

serser

ARTIK SERACILIĞI BIRAKMAYI DÜŞÜYORLAR

Urfadasın habere konuşan Şanlıurfalı seracı Atilla Nihat Altın şunları anlattı; “Salatalığın fiyatı benden alıyorlar 2 TL’ye, marketlerde satıyorlar 6- 7 TL’ye. Biz bunun önüne geçemiyoruz. Şuan 1 kg salatalık ürete bilmek dünyanın ürününü gübresini alıyoruz. Fide ayrı, ilaçları ayrı. İlaçlama yapmasan yetişmiyor. Biz bitmiş ve perişan durumdayız. Öyle saraylarda oturmakla olmuyor bu iş . Buraya gelmeleri lazım. Eğer burada bu sorunlara çözüm bulamıyorlarsa bıraksınlar bu işi. 

SERACILARIN HESABINA BAKILIRSA KÜLLİYEN ZARARDALAR

Ben arabama yakıt koyamıyorum, burada elaman çalıştıramıyorum.  2 dönüm sera 4 eleman çalışıyordu ve ben günlük 25 çuval salatalık topluyordum. Her çuvalı 20 kilogram olarak hesap etsek; 500 kilogram eder. 500 kilogram da 2 TL’den 1000 TL yapar.  7 işçi 150 TL’den 600 TL yapar.  100 TL yakıtım var. Yakıt hiç düşmüyor zaten yakıta her gün zam geliyor. Bizim 100 TL’cik dediğimiz paralara cumhurbaşkanımızın 200 TL’cik dediği paralara biz şimdi 10 litre yakıt koyamıyoruz.  10 Litre beni 100 kilometre götürmüyor. 60 kilometre götürüyor hesabını beraber yapalım arık bu iş zarara döndü.

ÇİFTÇİ BORÇ BATAĞINDA 

Bu işi artık bırakacağız. Yanımızda çalışan elamanları çıkardık. İşletmede hep borçlandım. Maliyeye borçlandım. Aldığım gübreler borç. Bag Kura borçlandım. Hep borç içinde kaldım. Kimsenin buna bir şey dediği yok. Üretim desen fiyat düşmüş.  2 TL’ye bugün 1 TL bir çorap olmuş benim salatalığım daha 2 TL nasıl yapalım bilmiyoruz.

SERACILAR KİMSENİN UMURUNDA DEĞİL

Geçen sene aldığımız gübre 1 şişe 100 TL iken şimdi 200-250 TL. Hani çiftçiye yardım gelmiyor. Sadece kodamanlara yandaşlara gidiyor. Çökmüşüm, bitmişim artık ben bitmişim nasıl yapacağız bilmiyoruz. Kimsenin umurunda değil.”