Şanlıurfalı vatandaşlar, artık cep telefonunu satıp harçlık yapıyor , "Çıkar telefonunu göster" diyaloğu ise halen gündemdeki yerini koruyor.

Şanlıurfa’nın Kapaklı Pasajı esnaflarından Feyzullah Yaşar, insanların cebinde para olmadığı için artık eski cep telefonlarını getirip satarak cep harçlığı yapmaya başladığını söyledi.

Urfadasin Mobil Uygulamamız Yayında! Urfadasin Mobil Uygulamamız Yayında!

Urfadasın haber sitesi cep telefonu satışların yapıldığı Kapaklı Pasajı esnafına mikrofon uzatarak telefon piyasasını sordu. 

Cep telefonu satıcı Feyzullah Yaşar, “Şu anda neyi satarsak yerine koyamıyoruz. Kiralar üç katı oldu. İnsanların cebinde para yok ki cep telefonu alsın. Adam eski cep telefonunu getirip satıp cep harçlığı yapmaya çalışıyor. Eskiden olsa gelip yüksek model alabiliyordu ama şu anda mümkün değil. Haftalarca siftah etmediğimiz oluyor. Cep telefonlarının her gün fiyatlar değişiyor. Dün bile %30 %20 ipone telefona zam geldi.  Eskiden 9 bindi şimdi 11 bin TL kimse almıyor.” İfadelerini kullandı.

Kapaklı pasajı esnafı: Ayhan Çat da “Şu anda vatandaş dolardan etkilendiği için sattığı telefonu aynı fiyata alamıyor. Dolar her geçen gün artıyor. Bu zamlardan dolayı cep telefon fiyatları iki kat arttı. Bir dediğimiz şeyler iki oluyor şu anda dolara bakıyorsun 15-16-17 gidiyor hiç durmuyor geri gelmiyor. Allah iyi etsin zor durumdayız alım gücü bitti kalmadı şu anda kimse almıyor. Satan kişi sattığı telefonu geri alamıyor. Aldığı zaman da 200-500 üstüne ekleyip aynısını alıyor.” dedi.

Kapaklı Pasajı Esnafı Hüseyin Demir ise “Esnaf olarak zor ayakta duruyoruz. Böyle giderse 3 – 4 ay sonra herkes kepenk kapatır, kendi evinde oturur, sefaletini bekler başka bir şey yok.  Allah hepimize yardım etsin kur farkıyla bütün her şey 2 katı oldu.”