Uyar'dan Pekin Büyükelçisi Önen'e ziyaret

MÜSİAD Yurt dışı Teşkilatlanma Komisyon Başkanı İbrahim Uyar'dan Pekin Büyükelçisi Emin Önen'e ziyarette bulundu.

20-10-2018 09:11

MÜSİAD Yurt dışı Teşkilatlanma Komisyon Başkanı İbrahim Uyar başkanlığındaki heyet, Çin Halk Cumhuriyeti Pekin Büyükelçimiz Abdulkadir Emin Önen'i ziyaret etti.

MÜSİAD Yurt dışı Teşkilatlanma Komisyon Başkanı İbrahim Uyar Başkanlığındaki heyeti Büyükelçilik konutunda kabul eden Büyükelçi A. Emin Önen, Türkiye ve Çin arasında ticari ve ekonomik ilişkilerimizin geliştirilmesine yönelik istişarelerde bulundu.
Büyükelçi Önen, MÜSİAD heyetine teşekkür ederek, her zaman Büyükelçilik olarak üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını söyledi.

Türkiye, Çin ile yatırımda işbirliği hedefiyle yeni bir adım attı. TİM'in ev sahipliğinde gerçekleşen Türk-Çin İş Forumu'nda Guangzhou şehri Parti Sekreteri Wan Qinliang başkanlığında, Guangzhou Dış Ticareti Geliştirme Kurumu (CCPIT) organizasyonuyla Guangzhou'nun önde gelen 150'ye yakın firma temsilcilerinden oluşan heyet Türk işadamları ile biraraya geldi.

Dünyayı 6 bölgeye ayırdık

MÜSİAD olarak Ticaret Diplomasisi anlayışıyla küresel ölçekte faaliyetlerini sürdürdüklerini belirten MÜSİAD Yurt dışı Teşkilatlanma Komisyon Başkanı İbrahim Uyar, bu bağlamda dünyayı 6 bölgeye ayırdıklarını ve her bölge hatta ülke özelinde titizlikle çalıştıklarını belirtti.

Türkiye’nin yurt dışında en güçlü STK’sıyız

14 ay gibi kısa bir süre de 55 ülkeye ziyaretlerde bulunduğunu belirten Uyar, “Yılsonuna kadar hedefimizi geçekleştirmek için canla başla çalışıp dünyanın dört bir yanına seyahat ediyoruz. Gittiğimiz ülkelerdeki fırsatları, rapor olarak üyelerimizle paylaşıyor ve birçok üyemize yeni pazarların oluşmasını sağlıyoruz. Türkiye’nin yurt dışında en güçlü STK’sıyız. Bizler iş insanları olarak, ticari adımlar atarken, aynı zamanda ülkemizi temsil eden siyasi ve diplomatik bir ekosistemin parçası olduğumuzu da aklımızdan çıkarmıyoruz. Ülkelerimiz arasında ticari diplomasiyi geliştirmek için yoğun çalışmalar yürütüyoruz. Yurt dışı teşkilat mensuplarımızı, bölgelerinde global vizyonumuza uygun, birer fahri ticari ateşe gibi konumlandırıyoruz. İşte bu heyecan ve bilinçle bizler de bugün, ülkemizin bayrağını dalgalandırmak ve iş insanlarımıza yeni ufuklar açmak için ülkemizden binlerce kilometre uzakta teşkilatlanma çalışmalarımızı sürdürüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

IV. Çin-Türkiye Forumu Boğaziçi Üniversitesinde başladı

Bu arada; IV. Çin-Türkiye Forumu Boğaziçi Üniversitesinde başladı. Çin Halk Cumhuriyeti Pekin Büyükelçimiz Abdulkadir Emin Önen, konferansa video mesaj ile katıldı.
Büyükelçi A. Emin Önen ayrıca; Boğaziçi Üniversitesinde düzenlenen IV. Çin-Türkiye Forumu açılışına bir video mesaj göndererek katılımcılara seslendi, formun düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.
IV. Çin-Türkiye Forumunda konuşan Fudan Üniversitesinden Li Weisen, Çin ekonomisinin büyümesinin kısa vadede yavaşlayacağını, buna göre önlemler almak gerektiğini ileri sürdü.

İbrahim COŞKUNER              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.