27-Ekim-2021 - Çarşamba

Vali Erin, İdareci Atamalarında liyakat istedi ve ekledi...

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Şanlıurfa'nın önemli sorunlarından birisi olan idareci atamasına yönelik çok sert açıklama ve uyarılarda bulundu.

01-10-2018 10:40


Vali Abdullah Erin, “Biz şunu alalım, bunu alalım, şu sendikanın adamı, bu sendikanın adamı anlayışıyla devam edersek bugün şikayet ettiğimiz konuların hiçbirinden şikayet etme hakkımızın olmadığını söylemek lazım. Bizim kendini yetiştirmiş, o işin hakkını ve sorumluluğunu yapabilecek insanları bulmamız lazım. Anlayışı, fikri, zikri bizi ilgilendirmez” diyerek atamaların önemine dikkat çekti.
Kamu kurumlarında idareci atamalarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Vali Erin, şunları söyledi;
“Bir hastanedeki bir kardeşinizin ihtiyaca binaen bir değişikliği söz konusu idi ve oldu-bitti ve yeni bir arkadaş atandı. Atanan arkadaşın performansına bakılır, değerlendirilir ve gerekirse o da değiştirilir. Ve bu değişim ve değişikliğin Şanlıurfa’daki kurum- kuruluşların tamamında yapılması gerektiğini düşünüyorum.
Valilik olarak geçen yıl, bakanımızın mevcut olması ve milletvekilleri ile aralarında yaptıkları görüşmeler sonrasında elbette tasarruf hakkı olmalı ve kurumların başına yapılan atamalara bir saygı gösterilmeli, yine de saygı gösteriyoruz. Ama bu arkadaşların performanslarına göre değerlendirilmesi gerektiğini bir Şanlıurfalı olarak ifade etmek istiyorum.
Biz şunu alalım, bunu alalım, şu sendikanın adamı, bu sendikanın adamı anlayışıyla devam edersek, bugün şikayet ettiğimiz konuların hiçbirinden şikayet etme hakkımızın olmadığını söylemek lazım. Bizim kendini yetiştirmiş, o işin hakkını ve sorumluluğunu yapabilecek insanları bulmamız lazım. Anlayışı, fikri, zikri bizi ilgilendirmez. Kurumu geliştirmeye çalışacak, kamu düzenini sağlayacak ve temel vazifesi bu olacak, onunla dertlenecek ve sabahlara uykusuz kalacak yöneticilere, idarecilere, başhekimlere ihtiyacımız var.
Bu vesile ile milli eğitimi de uyarıyorum. Yine eğitimde de sendika seçimleri var. Onların da bizim düşündüğümüz gibi düşündüğünü ifade etmek gerekiyor ancak okulların yeni açıldığı dönemde müdür olarak atadığımız ve bütün eğitim camiasının o ilçede veya o ilde kendilerine teslim ettiğimiz arkadaşlarımızın bu kadar büyük sorunlar, problemler yaşanırken neredeyse ikinci haftasında bile çeşitli sebeplerle, müdürlerimizin bu tür temel işlerini bırakıp ilçe ilçe, köy köy, mahalle mahalle dolaşarak delege avına çıkmalarını bu toplum da kabul etmez, biz de kabul etmeyiz Allah da kabul etmez.
O zaman iki teklif sunacağız; ya sorumluluğu hakkıyla yerine getirerek bu makamda oturmalı ya da burayı bırakıp temel önceliğiniz diğeri ise bununla uğraşmalı. Bu ikisi arasında arkadaşlarımızın tercih yapması lazım. Arkadaşlarımızın yüreklerinin yanması lazım.
İnşallah bu anlayışımızı, olaylara bakış açımızı Urfa’nın geleceği, menfaatleri doğrultusunda şekillenmesine vesile olacak gelişmeleri Allah’tan diliyoruz. Sözün, söylemin ve tavsiyenin geçerli olmadığı yerde Cenab-ı Allah’tan yardım dilemekten başka tutunacak bir dal kalmıyor."
 

İbrahim COŞKUNER              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.