Viranşehir’de Güneşe Tapanların İşte İlk Mabedi

Şanlıurfa'nın bir çok yerinde bir çok eski yapı olduğu gibi Viranşehir ilçesinde güneşe tapanların ilk mabedi bulunuyor. Söz konusu mabedin Hz. İsa'dan önce Şemsiler tarafından güneşe tapmak için yapıldığı rivayet ediliyor.

25-01-2021 22:27

Bu tarihi yapı, milattan önce Şemsiler tarafından güneşe tapınma mabedi, Hz. İsa döneminde kilise ve Abbasiler döneminde ise camii olarak kullanıldığı rivayet ediliyor.

 Viranşehir'e 20 kilometre mesafede bulunan Akkese köyünde yer alan güneşe tapanların mabedinin duvarlarında tavus kuşu motifleri yer alıyor. Yöre halkı bölgeye gelen araştırmacılardan duydukları arasında Hz. İsa (a.s.)'ın havarilerinin bu bölgeye geldiklerinde güneşe tapan insanları bir olan Allah'a davet etmiş. Kilisenin tavanında bulunan ve taşa kabartma olarak işlenen çentikli haçın (100x150 cm) araştırmacıların ilk kez bu mabede tespit ettiği rivayet edilmiş. Tapınakta bulunan tavus kuşları tapınağın belli bir sürede Yezidiler tarafından kullanılmış, daha sonraları M.S. 1. yüzyılda ise Romalılar tapınağı genişleterek kilise haline getirmiş. Manastır olarak da kullanılan yapının sayısız bilgin yetiştirdiği de rivayet ediliyor. Bunlardan birinin de o dönemde Kaya kilisesinde inzivaya çekilen ve Viranşehir'de doğup eğitim alan Yakup Bardana olduğu iddia ediliyor. Söz konusu yapının etrafında bir çok kaya mezarı ve küçük küçük mağaralar ve sarnıçlar bulunuyor.

Urfadasın Haber              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.