Virüs, Emlak Sektöründe Talepleri Değiştirdi

Dünyayı etkisi altına alan yeni tip korona virüs (Kovid-19) sonrası Şanlıurfa’da konut anlamında tercihler farklılıklar göstermeye başladı.

29-09-2020 10:18

Daha önce apartman hayatını tercih edenler pandemi ile birlikte müstakil evler, bağ ve diğer tür evlere yönelmeye başladı. Ayrıca ev fiyatlarında da düşük faizli banka kredileriyle birlikte satışlar tavan yaparken faizlerin artmasıyla satışlar yine düştü.

EMLAK SATIŞLARINDA YÜZDE 300’LÜK BİR ARTIŞ YAŞANDI
Şanlıurfa Tüm Emlakçılar Esnaf Odası Eski Başkanı Fatih Topal, Urfadasin.com’a yaptığı açıklamada, pandemi döneminin emlak sektörünü derinden sarstığını söyledi. Topal, şunları kaydetti:”2020 yılı pandemi döneminin başlaması ile birlikte emlak sektörünü ele alıp değerlendirme yaparsak 6 aya kadar biz emlak sektörü temsilcileri olarak kilitlendik hem müteahhitler hem aracılar olarak. Adeta piyasa kilitlenmişti. 6. aydan itibaren devletin teşvikleri geriye kalan bir gazın birikintisi devlet tarafından değerlendirildi, bankalar ev kredilerini 0,64’e çekmesi ile birlikte bir önceki yıla oranla yaklaşık 100 ila 300 arasında bir artış yaşanmıştır. Bir önceki yılların acısını çıkarmış olduk. Zararlarımızın bir kısmını kapattık.”

SATIŞLAR, 12. AYA KADAR DEVAM EDECEK
Kredi oranlarının düşmesi emlak sektörünü olumlu etkilediğine dikkat çeken Topal, şöyle konuştu:”Hem müteahhit hem de emlak yönünden son dönemlerde kamu bankaları 0,64 ten 1,10’a çekmesi kredileri satışları yine düşürdü. 10. ayda Urfa’da yine satışlarımızda bir yükselme bekliyoruz.  Pamuk hasadı, mısır, fıstık diğer tarım ürünlerinin hasadıyla birlikte 12. aya kadar satışlarımızın devam etmesini bekliyoruz. 12 aydan sonra devletimizin destekleriyle kamu bankalarının teşviklerini bekleyeceğiz. Tam anlamda bu noktada önümüzü kestiremiyoruz.
Pandemi ile birlikte sokağa çıkma yasağı ardından vatandaşlar apartmanlara sıkışıp kaldı. Siteler, müstakil ve bağ evleri vatandaşlar tarafından daha fazla rağbet göstermeye başladı. Bağ, müstakil ve benzer tür evlere bir önceki yıla oranla yüzde 3’lük artış sağlandı satışlarda. Önümüzdeki yıllarda bu tür ev yapımlarında hapı daha da fazla artacağını öngörüyoruz.

TRİPLEKS, DUBLEKS, MÜSTAKİL, BAĞ EVLERİNE TALEP ARTTI
Karaköprü, Güllübağ mevkisi; sol taraf Batıkent dediğimiz bölgede dubleks evlerin, triplekslerin daha fazla sayısının artacağını tahmin edebiliyoruz. Hamurkesen, Gürpınar bölgesinde bağ evi dediğimiz konut türlerin daha fazla artmasını bekliyoruz.”

Zeki Altundağ              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.