• 02.03.2018
Dilan  Turgut

Dilan Turgut

KEŞKE URFA'YA HER KIŞ KAR HER MEVSİM AR YAĞSA!

Türkiye’nin genelinde olduğu gibi Şanlıurfa’da da toplumsal cinsiyetçilik söz konusudur ve erkekler doğuştan hayata 1-0 önde başlar. Öncelikle Cinsiyet ve Toplumsal Cinsiyet arasındaki fark nedir ona bir göz atalım…
Toplumsal Cinsiyet ve Cinsiyet Arasındaki Fark Nedir?
Cinsiyet, kadın ve erkek arasındaki doğal, biyolojik farklılıklardır. Yani doğuştan gelen “Kadın ve Erkek” kavramlarıdır. 
Toplumsal cinsiyet ise, kadınlara ve erkeklere toplumsal olarak yüklenen rolleri ve sorumlulukları ifade eder. Sosyal yönden kadın ve erkekten beklenen veya uygun görülen davranış biçimleri, kültürel zorbalıklardır. Yani toplum tarafından belirlenmiş “Erkeklik ve Kadınlık” kavramlarıdır.
Bizler Şanlıurfa toplumu olarak ataerkil bir görüşü benimsiyoruz. Ataerkil toplum, erkek egemen yani erkek otoritesine dayanan toplum görüşü anlamına gelir. 
Biz kadınlar ne yazık ki eşit bir toplum gibi gözüken fakat erkeklerin zorbalıkları, toplumun cinsiyetçiliği ve kültürel ahlak kuralları altında eşitsizliğe maruz kalan tarafta kalmaktayız. Türk toplumunda kadın evde çocuk bakar, ev işleriyle uğraşır, erkek ise çalışır para kazanır ve evi besler. Bu anlayış yüzyıllar boyunca aşılamamış toplumun tabusu haline gelmiştir. Bu tabuları yıkmak için çeşitli çabalar harcansa da hala değiştirilememiş ve yıkılamamıştır. Her birey kadın-erkek değişmeksizin eşit haklara sahip olmalı ve toplum baskısı altında kalmamalıdır. Bugün tüm çalışma alanlarında kadına da erkeğe de ihtiyaç duyulmaktadır. Fakat Şanlıurfa toplumu olarak bizler kadını arka planda tutmakta ısrar etmekteyiz. Kadın bu şekilde arka plana itildikçe kadına şiddet oranı da her geçen gün artmaktadır. 
Kadın’ı arka plana atmak, toplumsal cinsiyetçiliği desteklemek anlamına gelir, ve bu da her geçen gün oranı hızla artmakta olan kadın şiddetini, kadınlara yönelik cinsel istismarı savunmak anlamına gelmektedir. Son yıllarda gerek Şanlıurfa’ da gerekse tüm Türkiye’de hemen hemen her gün kadın cinayetleri haberleri ön plandadır. Kadın cinayetlerini önlemek tüm bireylerin elinde olduğu gibi özellikle Güneydoğu insanları olarak bizlerin elindedir. Toplumsal cinsiyeti, cinsiyetçiliği ve ataerkilliği savunan her birey Kadın şiddetine göz yummakta ve bu eşitsizliği savunmaktadır. Hiçbir töre, inanç, gelenek veya anlayış kadına şiddet uygulanmasına gerekçe olamaz.
Toplumsal cinsiyet tabularını yıkmak erkeklerin düşünce yapılarını değiştirmekten geçer. Bu görüşleri yok etmek için ailenin yaşam kaynağı olan sevgili erkek annelerine de önemli görevler düşmektedir.
AİLELERE TAVSİYELER !
-    Erkek çocuklarıyla konuşurken ‘aslan oğlum, erkekler ağlamaz, adam gibi adam, kız gibi oturma’ vb. tavırlardan kaçının.
-    ‘Kadının sırtından sopayı karnından sıpayı eksik etmeyeceksin, kocandır döver de sever de, eti senin kemiği benim, kadın kuyruk sallamasa erkek bakmaz' gibi şiddeti hak ve meşru gösteren söylemlerden kaçının.
DİL TOPLUMUN AYNASIDIR…
Çocuklarınıza kadına değer vermeyi, saygı göstermeyi öğretin. “Kadın” kelimesinin geçtiği her cümle özenle seçilmeli ve gücü simgelemelidir. Erkek egemen, kadını aciz, muhtaç, utanç verici, namus bedeli, cinsel obje olarak gösteren söylemlerden kaçınılmalıdır. Unutmayalım ki ‘Kadına şiddet hiçbir zaman TESADÜF DEĞİLDİR!’
 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Gncdvrm Gncdvrm 02.03.2018

Çok güzel başarılı bir yazı olmuş tebrik ederim. Umarım insanlar anlayarak okurlar ve uygularlar. Doğum itibariyle zaten mavi pembe patik giydirip bebeklikten itibariyle cinsiyet ayrımı yapılıyor halen ne yazıkki.

Hacer oğuk Hacer oğuk 02.03.2018

Cok dogru anlatmışsın başarılarının devaminin dilerim

  Naime Naime 02.03.2018

Gerçekten çok doğru Dilan ablacım

MÜJDE DİLAN TURGUT MÜJDE DİLAN TURGUT 13.03.2018

Teşekkür ediyorum..

Gül devrim Gül devrim 10.04.2018

Cağımızın hastalığı kesinlikle depresyon çok yararlı olmuş teşekkür borç bilirim

Halit Halit 12.04.2018

Yazılarınızı begeniyle takip ediyorum Urfa halkı ve tüm halkımız için yararlı buluyorum...Kalemize saglık...

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

urfadasin.com,urfa haber,Şanlıurfa haberleri