• 08.05.2018
Dilan  Turgut

Dilan Turgut

ÖZGÜVENLİ BİR BİREY OLMANIN İPUÇLARINI ÖĞREN !

Özgüven; kişinin kendine yönelik iyi duygular geliştirmesi sonucu kendini iyi hissetmesi, yani kendine olan memnuniyeti ve barışıklığıdır. Kısaca; “sevilebilir ve sevmeyi becerebilir” olma duygusudur. Özgüven, kendiniz hakkında nasıl düşündüğünüz ve kendinizi ne kadar değerli gördüğünüzdür. Kendi hakkınızda olumsuz konuşmalar yapıyorsanız, kendinizi sürekli eleştiriyor, yargılıyor, başarılarınızı küçümseyip, yapamadıklarınızı önemsiyorsanız, özgüven problemi yaşıyor olabilirsiniz.

 

Özgüven eksikliği; kendinden şüphe duymak, pasiflik, aşırı uyum gösterme, hayır diyememe, eleştirilmekten korkmak, aşağılık duygusu, boyun eğme, değersizlik hissi gibi kavramlarla tanımlanabilir.

 

Özgüven fazlalığı ve eksikliği arasında  bir denge vardır. Bu dengeyi sağlamak söylendiği kadar kolay olmasa da birkaç öneri ile başarılması kolay hale gelmektedir. Özgüven fazlalığı da en az özgüven eksikliği kadar problemli bir durumdur.  Özgüveni aşırı olan bir birey  toplumda daima kendini ön plana çıkarmak çabasında olur,  karşısındakinin düşüncelerini önemsemez ve eleştiriye açık değildir. Gereğinden fazla konuşur, kendini ispatlama çabasına girer. Diğer insanların duygularını görmezden gelir.  Bu durum kişinin sosyal hayatında geri planda kalmasında büyük bir rol oynar.  Çünkü hiç kimse özgüveni haddinden fazla olan veya özgüveni gereğinden düşük olan bir bireyle arkadaşlık kurmak istemez. Özgüven yeterli düzeyde ise kişinin benlik saygısı yüksektir, kendine güvenir, iyi hisseder ve hayatından memnundur.  Topluma girmekten fikirlerini özgürce açıklamaktan çekinmez.  İnsanların önyargılarını kolaylıkla sindirebilir, eleştiriye açık ve dışa dönük insanlardır.

 

Özgüven Eksikliği olan bireylerin davranış biçimleri şu şekildedir;

1- Kararsızdırlar.  

2- Hata yapmaktan korkarlar.

3- İnsiyatif almak istemezler.

4- Başkalarının onayına ihtiyaç duyarlar.

5- Eleştirileri kaldıramazlar.

6- Yanlış anlamaya meyillilerdir.

7- Karşısındakini suçlama eğilimindedirler.

8- Asosyal bir yaşam sürdürürler.  

9- Fiziksel görünümlerinden hiç bir zaman hoşnut olmazlar.

10- Paranoyak düşünceleri vardır.

 

Özgüveninizi Arttırmanın 10 sihirli yolu!

 

ü  Geçmişe gereğinden fazla takılmaktan vazgeçin.

ü  Güçlü yönlerinizi belirleyip bu güçlü yönleriniz üzerinde durun.

ü  Kendinizi tanıyın ve analiz edin: “Beni neler mutlu ediyor?” “Beni neler üzüyor?” “İnsanlardan ne gibi beklentilerim var?” “Hayatta neleri başarmak istiyorum? Başarmak için ne gibi çabalar gösteriyorum?”… Önemli olan kazanmak ya da kaybetmek değil çabalamak uğraşmaktır.

ü  Kendinizi sevin: Desteği kendi iç dünyanızdan alın ve kendinizi sevin.

ü  Daima olumlu düşünün: Özgüveni yüksek insanlar; başkalarını olumlu yönleriyle değerlendirir her olumsuzlukta olumlu bir yön bulabilirler.

ü  Gerçekçi hedefler belirleyip, hedefinize ulaşmak için çaba gösterin.

ü  Sahip olduğunuz iyi özelliklerinizle gururlanın, kusurlu özelliklerinizi gerçekçi bir şekilde düzeltmeye çalışın.

ü  Başkalarının düşünceleri üzerinde fazla durmaktan kaçının: Önemli olan başkalarının hakkımızda ne düşündüğü değil bizim kendimiz hakkımızdaki yargılarımızdır

ü  Başkalarıyla karşılaştırma yapmaktan kaçının.

ü  Hayır demeyi öğrenin.

 

!!! Özgüveninizi küçümsemek veya geliştirmek sizin elinizdedir. Özgüven durağan değişmeyen bir şey değildir; geliştirilebilen bir olgudur. İnsanlar kendilerine güvenmeyi güven kazanmayı öğrenebilirler. Özgüven gerçekliğe ve objektifliğe dayanır. Siz "en iyisini ummak" ifadesini kulağınıza küpe edin... Bu gerçek özgüvenin gücü ve simgesidir.

 

 

Saygı ve Sevgilerimle…


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

urfadasin.com,urfa haber,Şanlıurfa haberleri