27-Ekim-2021 - Çarşamba

Yeliz Koray’ın Urfa İzlenimleri

Gazeteci Yeliz Koray geçtiğimiz günlerde Şanlıurfa, Siverek ve Diyarbakır gezilerinde izlenimlerini sosyal medya hesabında paylaştı.

17-09-2021 11:54

 Yeliz Koray paylaşımlarında Şanlıurfa ile ilgili şunlara yer verdi :
“ Takip edenler bilir, geçtiğimiz günlerde Urfa ve Diyarbakır’a gittim. Aslında ne zamandır Doğu’da gitmediğim yerleri görmek aklımdaydı ama bu gidişim gezi için değildi. Ama hazır gitmişken 15 sene önce gittiğim Diyarbakır ve ilk kez gittiğim Şanlıurfa’yı gezme imkanı buldum.
Derdimi anlattığıma göre biraz da “Neden memleketimizi yazmıyorsun?” diye sitem eden Urfa ve Diyarbakır’dan bahsedeyim. Ben memleketimin her yerini seviyorum ama bazı şehirlerin ayrı bir kimliği olduğunu düşünüyorum.
Urfa ve Diyarbakır’da tarihi yapıları, yemekleri, yöresel kıyafetleri hatta şiveleriyle bile bambaşka bir kimliğe sahip. Tabi bir Antalya ya da Marmaris gibi zaman ayırıp gezmek için akla gelmemesi de bizim kaybımız.
Neyse Urfalılar “Biz terörü temizledik” diye gururla söylüyorlar. Zaten biraz ötede Diyarbakır’a gidince aradaki farkı görüyorsunuz. Diyarbakır’da hemen her köşede polis ve polis araçları var. İyi ki de var
Urfa esnafıyla ufak bir yanlış anlama yaşadık ama hala öyle güzel mesajlar alıyorum kiGöbeklitepe’de 73 lira verdiğimiz meyvesuyu yüzünden çıkan haberlere üzülmüş, “Onlar adına özür dileriz” deyip adres veriyorlar “Biz sizi ağırlayalım” diye. Başka sefere söz
Tabi “İyi yazmışsın. Turistlere fahiş fiyat uygulayan var. Denetim yok” diyen de var ama ben rastlamadım. En azından Marmaris’te içtiğim çay-su kadar pahalı değildi. Zaten esnaflar, “Göbeklitepe’yi Doğuş Holding işletiyor. Fiyatlarından biz de rahatsızız” diye dert yandı.
Her iki şehrinizin de şehir yaşamından uzak insanları öyle samimi ki. Hani birinin kapısını çalıp “Yoldan geldim” dersen sofra kuracaklar. Sofra demişken Diyarbakır’ın da Urfa’nın da kebapları bir tarafa ciğerine bayıldım. Sırf yemek için bile gidilir.
”Biz kemerleri sıkarken bizden esirgenenleri onlara veriyorlar” diye kızgınlar. Suriyelileri bir şekilde kabullenmişler ama Afgan göçü son damla olmuş. Bu arada Urfa’da ciddi sayıda Suriyeli var. “Topsuz tüfeksiz işgal ettiler ülkeyi” diye çok serzeniş dinledim.
Neyse lafı uzatmadan teşekkürlerimi sunayım. Öncelikle bizi otelinde (Grand Urfa) ağırlayan sayın Serhat Gerger
ve evimizde hissettiren çalışanlarına teşekkür ederim. Yolunuz düşerse temiz ve nezih Grand Urfa’da kalmanızı öneririm.
Erganide’ki ailemiz için elimiz kolumuz olan sevgili Sezgin Tanış’a, bizi ağırlayarak Urfa’daki sorunları anlatan Baro Başkanı Velat İzol’a Diyarbakır’ı gezdiren Av. Şahin Aban’a, sıra gecesine davet eden Av. Ferhat Karataş ve eşi Arzu Karataş’a
Hanımağa olarak tanınan sevgili Nazan Odabaşı’na, Siverek’te bize elleriyle Siverek tava yapan Av. Ahmet Kamışlı ve Av. Burhan Levent’e, sıra gecesinde muhteşem bir akşam yaşatan Nahrin Otel sahibi İbrahim bey ve sesiyle büyüleyen İbrahim Halil Bulut’a, ki elinden tutan olursa yürür gider.. Öyle bir ses.. Bir şekilde temas ettiğim tüm Urfa ve Diyarbakır halkına, esnafına yerel basın mensuplarına sonsuz teşekkürlerimi sunarım".

 

Urfadasın Haber              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.