20-Ocak-2022 - Perşembe

Yeşil Zeytin Tezgahlardaki Yerini Aldı

Şanlıurfa’da kışın tüketilmek üzere satışa sunulan çeşit çeşit yeşil zeytinler tezgahataki yerini almaya başladı.

24-10-2018 11:39

Haber: Hasan RAY / Urfadasin.com
Şanlıurfa’da kış aylarında kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi arasında yer alan yeşil zeytinin hasad mevsiminin gelmesiyle birçok kurulan tezgahlarda yerde zeytin satışları da başladı. Şanlıurfalılar tarafından zamanı geldiğinde çizilme ve kırılma yöntemiyle makineden geçirilen zeytinler kışın yani mevsimlik olarak tüketiliyor.
Zeytin için kollar sıvandı
Ekim ayının ortalarında başlayan zeytin hasadının başlamasıyla vatandaşlar da kış hazırlıkları için kolları sıvadı. Tezgahları dolaşıp en iyi ve fiyatı en uygun zeytinleri bulup satın alan vatandaşlar evlerinin yolunu tutuyor. Zeytinlerini evlerine götüren vatandaşların bir kısmı çizilme bir kısmı da kırılma yöntemi ile tuzlu suya basarak kışın tüketime hazır olması için beklemeye koyuyor.
Tekonoloji işi kolaylaştırdı
Alınan zeytinler eskinden evlerde kadınlar tarafından tek tek çizilip ya da kırılıyordu. Çizilen ve kırılan zeytinler tuzlu suya basılıyordu. Ancak günümüzde teknolojinin de etkisiyle zeytinler alındığı yerde makineden geçirilerek çiziliyor ve müşterisine teslim ediliyor. Bu kolaylığı sağlayan zeytin satıcıları alıcıların kendilerini daha çok tercih etmesini sağlıyor. Bu şekilde kadınlar da büyük bir yükten kurtulmuş oluyorlar.
Çeşidine ve kalitesine göre fiyat
Kentte 5 liradan başlayan sofralık zeytin satışları 8 liraya kadar çıkabiliyor. İlk ürünlerin tezgâhlara geldiğini belirten zeytin satıcısı esnafı, “Tezgâhlarda 15 çeşit zeytinimiz bulunmaktadır. Bunlar çeşidine ve kalitesine göre fiyatlandırılıyor. Kilosu 5 ile 8 lira arasında satılıyor. Bursa Gemlik 7 TL, Nizip 5 TL, Antalya Yasemin 6 TL, Balıkesir Ayvalık 5 TL ve Aydın Domat zeytinler 7 TL'den satılıyor” dedi.
Uzmanlara göre yeşil zeytinin faydaları ise saymakla bitmiyor.
 -Yeşil zeytin tüketmek karaciğer sağlığı için faydalıdır. 
-Yeşil zeytin tüketimiyle kan şekerini düşürmek de mümkündür. Kan şekeri yükselen kişiler yeşil zeytin tüketerek kan şekeri düzeylerini düşürebilirler.
-Yeşil zeytin A, C ve E vitaminleri içerir. Bu vitaminler göz sağlığı, cilt sağlığı, bağışıklık sisteminin güçlenmesi gibi konularda da etkilir.
-Dövülerek romatizma ağrılarının olduğu bölgelere sarılan yeşil zeytin çekirdeği, bu ağrıların hızlıca iyileşmesini sağlar. 
-Yine romatizmaya bağlı şişliklerin giderilmesi için de yeşil zeytin çekirdeği kullanılabilir.
-Yeşil zeytinden elde dilen yağ oldukça faydalı bir yağdır. Zeytinyağı yeşil zeytinden elde edilir.
-Yeşil zeytin kimilerine göre siyah zeytinden daha lezzetlidir. Elbette bu bir tercih meselesidir ama her iki zeytinin de meraklısı ve tiryakisi ayrıdır.
-Yeşil zeytinin kolesterolü de düşürdüğü bilinmektedir.”

İbrahim COŞKUNER              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.