Şanlıurfa'da kahvaltı sofralarının vazgeçilmez lezzeti organik yeşil zeytin, tezgahlardaki yerini aldı.

Gaziantep'ten, Bursa'dan Şanlıurfa'ya getirilen ve kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi yeşil zeytin tezgahlardaki yerini aldı. Birçok farklı çeşidi olan zeytinin kilogram fiyatı ise geçen yıl 10 ile 14 lira arasında satılırken bu yıl 20 ile 25 liradan satılıyor.

Haliliye ilçesi Ahmet Erseven Mahallesinde tezgah açan zeytin satıcısı esnafı Abuzer Yapıcı urfadasın haber sitesine yaptığı açıklamada şunları söyledi; “ Geçen seneyle bu sene arasında çok bir düşüş yok ama yine de ister istemez ekonomi şartlarına göre piyasa biraz yüksek ama her şey pahalı diye ister istemez zeytin fiyatlarına da yansıyor. Ama geçen seneyle bu seneye göre zeytinler çok güzel yağlı.

Halil Konakçı’nın Bu Kez de Urfa Paylaşımı Tartışma Yarattı Halil Konakçı’nın Bu Kez de Urfa Paylaşımı Tartışma Yarattı

Şuanda alım gücü pek fazla yok. Elimizde en çok Şanlıurfalıların bildiği hal hallı zeytini var. Gemlik var. Domates zeytini var. Ayvalık var. Tavşan yüreği var. Bunlar müşterinin tercihi zeytinler. Ama genelde Gemlik ve Ayvalık tercih ediliyor. Birde hal hallı var. Urfa zeytinimiz var. Yağlı olduğu için yağmur suyuyla beslendiği için bazı zeytin ağaçları suyla besleniyor.  Urfa’daki susuz ağaçlar susuz ağaç olduğu zaman daha yağlı daha lezzetli oluyor."

 (Lütfü AYDIN’ın haberi)