Şanlıurfa’nın Karaköprü İlçesine bağlı Yoğunborç köyü ve Sayburç mezrasında yapılan Tapu Kadastro güncellemesine köylüler itiraz etti,

GÜNCELLEMENİN DURDURULMASINI İSTEDİLER

Yaklaşık 700 dönüm hazine arazisinin bilirkişi tarafından 500 nüfuslu köy halkı arasında sadece 5 kişiye dağıtıldığı iddia edildi.
Yoğunborç köyü ve Sayburç mezrasında Tapu Kadastro güncellemesinde usulsüzlük yapıldığını iddia eden köylüler, Şanlıurfa Valiliğinin ve Karaköprü Kaymakamlığının konuya el atmasını istiyor.  Tapu Kadastro güncellemesindeki yanlışın düzeltilmesini isteyen köylüler muhtarın da görevden ihraç edilmesini istediler 

“GEREĞİNİN YAPILMASINI İSTİYORUZ”

Köylülerden Osman Ak iddialarını şöyle aktardı; “ Yapılan usulsüzlük özelikle muhtar ve yandaşları bilirkişilerle beraber köyde fitne fesatlık çıkartıp köyü bir birine bırakmışlardır. Devletimizden, Tapu Kadastronun yetkili kişilerden gereğinin yapılmasını arz ediyoruz. Yoksa köyde kan gövdeyi götürecektir. Bu köy 5 kişinin değil 500 kişinin köyüdür. Köydeki hazine arazisi sadece 5 kişinin üzerine yapılmıştır. Özelikle muhtar ve yandaşlarına yapılmıştır. Bunun için gereğinin yapılmasını devletimizden arz ediyoruz.”

700 DÖNÜM ARAZİ KİMLERE PAY EDİLDİ?

Yoğunburç köyü ve Sayburç mezrasına tapu güncellemesi geldiğini hatırlatan Nazif Ak ise iddialarında şunları dile getirdi; “Tapu güncellemesindeki bilirkişilerden bazılarına güvenmiyorduk. Ancak güvenmediğimizi, itibar etmediğimizi hemen öne sürmedik.
Bilirkişi heyetine güvenmek istedik. Tapu güncellemesi askıya çıkınca baktık ki sıkıntılar var. Şeffaf yapılması gereken güncelleme gizli saklı yapılmış. 700 dönüme yakın arazi muhtar ve yandaşlarının üzerine yapmışlar. Biz bunu sonradan öğrendik. Sonra tapudaki memurlarla görüştük. Memurlar bize ‘düzeltiyoruz. Siliyoruz’ dediler. 

Viranşehir Yolunda Kaza: Boynu Kırıldı ! Viranşehir Yolunda Kaza: Boynu Kırıldı !

“GÜNCELLEME İPTAL EDİLSİN”

Artık biz bu bilirkişilere güvenmiyoruz. Bilirkişi ant içmiş kişilerden oluşuyor ama yaptıklarıyla köylüleri bir birine düşürüyor. Neden işlerini düzgün yapmıyorlar. Sen benim de yedi eminimsin sen kendi kardeşinin de yedi eminisin. Neden böyle yapılıyor. Bundan dolayı köylüler bir birine kışkırtıldı. Sıkıntı büyük. Biz yetkililerin kaymakamımızın ve valimizin bu işe el atmasını istiyoruz. Bu güncellenmenin durdurulmasını istiyoruz. Bu bilirkişilerin yaptıklarını kabul etmiyoruz. Şimdi bilirkişiler bize diyor ki ‘bu pay yapılırken işin üzerinde biz yoktuk. Bunu Şemsi Akbaş da Fethi Karataş da diyor. “

“SAVCILARI GÖREVE DAVET EDİYORUZ”

Köy sakinlerinden Vehbi Yoğun da “ Cumhurbaşkanımızı,  Adalet Bakanlığımız ve bütün savcıları göreve davet ediyorum. Buradaki usulsüzlüğün ortadan kalkacağına kesinlikle eminiz. Adalete güveniyoruz. Muhtarın da usulsüzlükten dolayı görevden ihraç edilmesini istiyoruz. Yoksa burada kan dökülecek.” İddiasında bulundu.