Zeus’un Huzurunda Çiğ Köfte Tartışması

Şanlıurfa ile Adıyaman arasındaki çiğ köfte tartışması bu kez Mersin Silifke’de, antik tiyatro mekânında bir gezi gurubu arasında yaşandı. Gezi gurubundaki Urfalı, muhataplarına adeta çiğ köfte dersi verdi.

17-04-2021 00:30

Ramazandan önce olduğu tahmin edilen tartışma bu kez Zeus’un, Heracles’in, Daphne’nin(Defne) ve Hades’in huzurunda yapıldı. Urfa ve Adıyaman arasında çiğköfte kimin tartışmasının o anlarını Yeni Birlik Gazetesinde köşe yazarlığı yapan Yaşar İçen cep telefonu kamerasıyla görüntüledi.

Videodaki görüntülerde Urfalı birinin hararetli bir şekilde çiğ köftenin nasıl yoğrulması gerektiğini, malzemelerinin hangi zahmetlerle hazırlandığını anlatması esnasında, bir anda sesizlik oluştu. Gezi gurubundaklerin can kulağı ile dinlediği o anlarda Urfalı, “Bir defa çiğ köfte su ile yoğrulmaz. Buzla yoğrulur. Eli sıcak olan çiğ köfte yoğurmaz. Yoğursa da o çiğ köfte olmaz. Çiğ köftenin isodu çok önemlidir. Bizim analarımız çiğ köftenin isodunu bin bir zahmetle hazırlıyor. Bu iş böyle. Yoksa bulgurla suyun ve etin buluşmasında çiğ köfte olmaz.” dedi.

Gezide bulunan ve tartışmanın ortasında kalan Kemal Kutlu ise “Sonucu önceden belli olan bir tartışma. Nezaketen Urfalı kardeşi dinledik. Çiğ Köfte Adıyaman’ın” şeklindeki yorum yaptı.
İşte O anlar

Urfadasın Haber              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.