Urfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi Urfa’ya geldiğinde çiftçilerin sorunlarını ve pamuk fiyatlarını düşük olması gibi konuları aktardıklarını açıkladı.

BİR PATRONUMUZ VARSA O DA ÇİFTÇİLERİMİZDİR 

Pamuk sorunu, Kuraklık sorunu, Yarın kalan sulama projeleri, Fıstığa destek verilmesi, GES’in yaygınlaştırılması gibi birçok sorunu Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’ye anlattıklarını dile getiren Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu, “Bizim bir patronumuz varsa o da çiftçilerimizdi. Biz çiftçilerimizin her zaman emrindeyiz.” dedi.

PAMUK İTHALATINA 3-4 AY KOTA KONULSUN

Tarım paydaşlarıyla, Vali Salih Ayhan ile milletvekilleriyle çiftçilerin sorunları Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’ye aktardıklarını belirten Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu yaptığı açıklamada şunları söyledi;

"Bakan beye 1 kilo pamuğun maliyetinin 18 lira olduğunu ancak şuan pamuğun kilosunun 16 liraya satabildiğimizi anlattık. Bun bir an önce düzeltilmesini ve iyileştirilmesini istiyorum. Sayın cumhurbaşkanımıza ve Ticaret Bakanımız Mehmet Muş’a seslenmek istiyorum.  Türki Cumhuriyetlerinden gelen pamuğun 3 ay 4 kota koyulmasını dile getirdik. Çünkü Türkiye’de 2 milyon insan pamukla uğraşıyor. Öbür tarafta 10 firma ithalat yapıyor. 3-4 aylık bir kota koyulmasını dile getirdik.  

Çin’den Fırat Nehri’ne Göç Eden Sazan Balıkları Kurtarılacak Çin’den Fırat Nehri’ne Göç Eden Sazan Balıkları Kurtarılacak

GÜBRE VE MAZOT DESTEĞİNİN ARTIRILMASINI İSTİYORUZ

Bir diğer konu kuraklık. 1 milyon 700 bin dönümlük alanımızdan 1 kilo ürün alamadık. Yüzde 90 hasar tespiti yapıldı. Bunu dosyalayıp rapor halinde Cumhurbaşkanımıza ve Tarım Bakanımıza gönderdik.
Fıstıkla ilgili alan bazlı destekleme eğer alan bazlı destekleme olmasa da gübre ve mazot desteğinin artırılmasını dile getirdik.

HİLVAN, SİVEREK, VİRANŞEHİR TARIMSAL SULAMAYA KAVUŞTURULSUN

Sulama projelerinde Hilvan, Siverek, Viranşehir ve merkez köylerinde 2 milyon 500 bin dönüm gibi bir arazinin daha önce etüt projesi yapılmıştı. Buraların bir an önce suya kavuşturulmasını talep ettik.

SULAMA BİRLİKLERİNE BİR AN ÖNCE GÜNEŞ ENERJİSİ KURULSUN

Sulama Birliklerini, yüksek elektrik faturalarından kurtarmak için bir an önce Güneş Enerjisinden elektrik üretme sisteminin hayata geçirilerek bu maliyetlerin düşürülmesini istedik. Çünkü seneye elektriğe zam gelince sulama maliyeti artacak. Böyle olunca da üretim yapamayacağız. Bir an önce Sulama Birliklerine Güneş Enerjisinin kurulmasını dile getirdik.  Çiftçilerimizin emrindeyiz. Bir patronumuz varsa o da çiftçilerimizdir. Her kes bunu iyi bilsin.”