Mehmet Emin Karakulak, 12 Eylül 1980 darbesinin üzerinden 42 yıl geçmesine rağmen, Şanlıurfa’daki 45 günü unutamıyor.

Acılarının ilk günkü gibi taze olduğunu söyleyen Mehmet Emin Karakulak, 12 Eylül 1980 darbesinden 1 ay sonra gözaltına aldığını 1 yıl boyunca da ağır işkencelere maruz kaldığını anlattı. 

Büyükşehir Konservatuar Sınavları Yapıldı Büyükşehir Konservatuar Sınavları Yapıldı

Karakulak, "O zaman 17 yaşındaydım gençliğim gitti. Yıllarca rüyalarımda dahi o işkenceleri, o eziyeti hep yaşıyorum" dedi.

Kızıltepe'de yaşayan 59 yaşındaki gazeteci Mehmet Emin Karakulak "Darbeden bir ay sonra bir arabaya beni atarak buranın emniyetine getirdiler. 'Şanlıurfa emniyetinden geldiklerini' söyleyip beni birisiyle yüzleştirip Şanlıurfa'ya götürdüler. Orada 45 gün kaldık. 45 kişiyle birlikte ellerimizi zincirle bağlayarak Diyarbakır Seyrantepe Deve Geçidine götürdüler. Bir yıl kaldıktan sonra dosyam bomboş, kovuşturmaya yer yok diye bizi dışarı çıkardılar" ifadelerini kullandı.

Darbeden önce üniversite sınavına girdiğini ve Diyarbakır'da fen fakültesini kazandığını 12 Eylül 1980'de darbesinde cezaevinde olduğum için kaydını yaptıramadığını dile getiren Karakulak, Türkiye'de bir daha darbelerin yaşanılmaması temennisinde bulundu.