Mehmet Akif İnan Konferans Salonunda gerçekleştirilen toplantı, Kuranı Kerim okunmasıyla başladı.

2023 Yılı İslam Dünyası Turizm Başkenti Şanlıurfa Videosu’nun gösterilmesinin ardından protokol konuşmaları yapıldı.

Vali Salih Ayhan, yaptığı konuşmada, “Allah’a şükürler olsun ki bu bereketli topraklarda, sizin gibi güzel insanlar için hizmet edebilme şerefine nail oldum. Hem de böylesi büyük ve gururlu bir senede! 2023 İslam Dünyası Turizm Başkenti payesine layık görülen şehrimizi, şanımıza yakışır şekilde sahneye çıkarmak için dört bir koldan hazırlıklarımız devam ediyor. Üzerinde yaşadığımız şu topraklar, şu bereketli Şanlıurfa’mız, içinde inanılmaz değerler barındıran büyük bir kutu gibidir. Bu kutu; çok sayıda kültürler, medeniyetler, eserler muhteva ediyor.

Şimdi bu kutuyu açarak sahip olduklarımızı en güzel şekilde tüm dünyaya sergileme vakti! Balıklıgöl’den Harran’a, Göbeklitepe’den Halfeti’ye dört bir yanında çeşit çeşit hazineler barındıran bu şehir, çok sayıda insanın ilgisini üzerinde toplayabilecek potansiyelde bir şehir... Birçok medeniyetten katman katman izler taşıyan bu topraklar; kendisine emanet edilen değerleri geçmişten günümüze iftiharla taşıyor. Böyle bir şehrin parçası olduğumuz için çok şanlıyız… Aziz hemşehrilerim; bizler Türk milleti olarak, kökleri bu toprakların en derin yerlerine uzanan ulu bir çınar gibiyiz” dedi.

İslam turizmi3

Hikmetimizi Geçmişten Bilgimizi Bugünden Alıyoruz

Bir devletin kültürü, sanatı, tarihi ve değerlerinin bayrakları gibi bağımsızlıklarının simgesi olduğunu vurgulayan Ayhan, konuşmasını şöyle tamamladı:

 “Hikmetimizi geçmişten, bilgimizi bugünden alıyoruz. Gün geçtikçe de dallarımızı daha yükseklere ulaştırmak için her birimiz azimle çalışıyoruz. Milletler, işte bu bilinç sayesinde büyür ve gelişirler. Kendine ait kültürü ve birikimi olmayan toplumlar, bu bakımdan güçlü olan toplumların gölgesi altında kalırlar. Çok şükür ki bizler, sahip olduklarımızla çok güçlüyüz. İşte bu sene sahip olduğumuz bu gücü herkese tanıtma senesi. Ziya Paşa’nın beyitlerinde dediği gibi, ‘Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz.’ Biz de yaptıklarımızla 2023’te bunu göstereceğiz. Tarihimiz boyunca beşerî ve coğrafî tüm şartlar birleşerek, bu topraklar bizi bereketiyle ödüllendirdi. Allah’a hamdolsun, 2023 yılında layık görülen bu paye bize nasip olan bu ödüllerin karşılığını verme vesilemizdir”

Şanlıurfa'da Seyir Halindeki Tır Alev Topuna Döndü Şanlıurfa'da Seyir Halindeki Tır Alev Topuna Döndü

Konuşmaların ardından tasavvuf müziği dinletisi ve semazen gösterisi yapıldı.

Şanlıurfa’nın payesi için yapılacakların başlangıcı olan program, ünlü Sanatçı Ahmet Özhan konseriyle son buldu.

Katılımın yoğun olduğu toplantıya, AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Ali Cevheri, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlık, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, ilçe belediye başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, siyasi parti il başkanları ve kurum amirleri de hazır bulundu.

İslam turizmi2