En az 8 kişiye mezar olan Abide Kavşağı altgeçidinin bu fotoğrafı sel felaketinin simgesi oldu. Çünkü o fotoğraf felaketin nasıl ‘Geliyorum’ dediğini ortaya koydu. “Böyle olacağı belliydi” diyen Şanlıurfa Şehir Plancıları Odası Başkanı Mehmet Selim Açar projedeki 5 büyük yanlışı anlattı.

1. YER YANLIŞ: Bir kere altgeçidin yapıldığı yer yanlış. Bu bölgede Cavsak Deresi dediğimiz, askeriyenin (20. Zıhlı Tugay Komutanlığı) tarafından gelen ve şehrin tam ortasından geçip, şehri ikiye bölerek devam eden ve dahası halen aktif olan bir dere yatağı vardır.

2. DEŞARJ HATASI VAR: Aktif dere yatağının deşarj-baypas edilmeye çalışılması hatadır. Dere yatağına iniyorsun, del- geç yöntemi ile dar bir geçit yapıyorsun, bunu yaparken de dereyi deşarj etmeye yani boşaltmaya çalışıyorsun. Başarıyorsun da. Sanıyorsun ki dere kurudu. Ama 100 yılda bir de olsa taşma, suyun yeniden yatağını bulma ihtimalini hesaba katmıyorsun. Ciddi mühendislik hatası bu. Doğa, ona yapılan her müdahaleyi bir noktada geri alıyor.

3. DEBİ HESAPLANMAMIŞ: Altgeçit dere suyunun debisine göre inşa edilmeliydi. Devlet Su İşleri- DSİ’nin 100 yılda bir olabilecek afetlere yönelik çalışması var. O çalışmada dere yataklarının maksimum debiye ulaştıklarında ne kadar yükseleceğine dair grafikler var. O grafik ve verilere göre bir planlama yapılabilirdi. Bu kadar derine inilmeden daha yüksek bir altgeçit planlanabilirdi.

4. VİYADÜK YAPILMALIYDI: Buranın dere yatağı olduğu gerçeği kabul edilerek yeni bir proje geliştirilmeliydi. Suyun yatağına bir müdahale olmadan, maksimun debisi hesaplanarak illa altgeçit şeklinde değil de üstten viyadük yapılarak burası inşa edilebilirdi.

5. MAZGALLAR TEMİZLENMEDİ: Cavsak Dere yatağı ve bağlanan noktalardaki mazgallar temizlenmeliydi. Altgeçit inşaatının kendisinden çok konuşmamız gereken bir noktada, bu dere yatağının bağlandığı noktadaki mazgallar ile dere yatağının kendisinin temizlenmesi olmalı. Meteoroloji 5 gündür uyarıyordu ama bu konuda ‘Altgeçitleri kullanmayın’ uyarısından başka bir şey yapılmadı. Bu, altgeçit yağmur yağınca dolmadı. Dere yatağının taşması sonucu burayı sadece iki dakika içinde su bastı. Giren maalesef altgeçitten çıkamadı.

Şanlıurfa Şehir Plancıları Odası Başkanı Mehmet Selim Açar, Abide Kavşağı projesinin çıkış noktası ile ilgili de şu bilgileri verdi:

* Abide Kavşağı denilen bu noktaya bir altgeçit ya da kavşak yapılmak zorunda mıydı?

Öncelikle Abide Kavşağı denilen bu yol Şanlıurfa’nın düğüm noktasıdır. Şehrin bir ucundan diğer ucuna, neresine gitmek isterseniz isteyin, buradan geçmek zorundasınız. Diyarbakır, Gaziantep ve Mardin ile Harran yöresine açılan, şehrin tam göbeğinde dörtlü bir yol. Şanlıurfa’da trafiğin en çok sorun yaşandığı bölgelerden. Bu sebeple yıllardır buradaki trafiğe bir çözüm bulmak için yönetimler farklı farklı projeler üretti. Üstgeçit ve su basan altgeçit aslında sosyal medyada yazılıp çizilenin aksine aynı proje değildir. Altgeçit projesi 2012’de yapıldı. 3 ay önce Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından hizmete açılan yer ise kavşak ve üstgeçittir.

FAKIBABA' YAPTIRMADI BA DALGEÇ FAKIBABA'NIN PROJESİ DEĞİL

İzmit Belediyesi Ekipleri, Sel Bölgesinde Aralıksız Çalışıyor İzmit Belediyesi Ekipleri, Sel Bölgesinde Aralıksız Çalışıyor

* Öyle mi? Kimin projesi peki bu altgeçit?

Bugün en az 4 vatandaşımızın hayatını kaybettiği alt geçit projesi, Ocak 2009’da AK Parti’den istifa edip, bağımsız aday olarak Belediye Başkanı seçilen, Ahmet Eşref Fakıbaba döneminde yapıldı. Ancak burayı Fakıbaba yaptırmadı, yapmadı. Sayın Fakıbaba’nın proje sundu ama Fakıbaba'nın projesini yapmadılar. Fakıbaba’nın projesi dört yapraklı yonca şeklinde, trafik ışıksız bir projeydi.

FARUK ÇELİK YAPTIRDI

* Kim ekledi altgeçidi projeye? Faruk Çelik

Karayolları’nın projesiydi. Fakıbaba bağımsız aday olduğu için o dönem burada inanılmaz bir yaygara koptu. AK Parti Şanlıurfa eski Milletvekili Faruk Çelik’in talimatları doğrultusunda proje yenilendi.