Adalet Bakanı Yılmaz Tunç yaptığı açıklamada  Şanlıurfa Ek Adalet Binasının 25.09.2023  tarihinde yapılacağını duyurdu.

Muhtelif il ve ilçelerde 9 Yeni Adliye Binalarını 1 ay içinde gerçekleştireceklerini belirten Adalet Bakanı Yılmaz Tunç "

Muhtelif il ve ilçelerimizde 9 Yeni Adliye Binalarımız ile 2 Adli Tıp Grup Başkanlığı Binalarımızın yapım ihalelerini önümüzdeki 1 ay içerisinde gerçekleştireceğiz. 

Deprem bölgemiz başta olmak üzere değişik il ve ilçelerimizde Proje çalışmaları devam eden yeni adliye binalarımızın yapım ihalelerini de kısa süre içerisinde gerçekleştireceğiz."dedi.

NE OLMUŞTU?

Adalet Bakanlığı, hizmette yetersiz kalan ve 5 ayrı binada hizmet veren Şanlıurfa Adliyesi’ne ek bina yapımı için 156 milyon 922 bin TL yaklaşık maliyetle ihale açmıştı. İhaleye başvuran 16 iştirakçiden, ihale şartlarını taşıyan 10'unun değerlendirilmesi sonucunda, Rast Madencilik A.Ş ve Nurpa Enerji Madencilik Yapı Taşımacılık Besi Sanayi ve Ticaret A.Ş iş ortaklığı, Adalet Bakanlığı'nın belirlediği yaklaşık maliyetin 40 milyon 475 bin TL altında teklifle ihaleyi 116 milyon 447 bin TL teklif ederek almıştı.

“TEMEL KAZILDI, ÖYLE KALDI”

700 gün içinde binayı tamamlama taahhüdünde bulunan yüklenici firma temelin kazım işini bitirdi. Ancak, daha sonra inşaat bilinmeyen bir nedenle yarım kalmış ve yapımcı firma ekipmanlarını toplayarak bölgeden ayrılmıştı. Binanın temeli ise, yağmur suyuyla dolarak adeta bir yüzme havuzuna dönmüştü.

Aradan 2 yıla yakın zaman geçmesine karşın hiçbir ilerleme olmayan Şanlıurfa Adalet Sarayı Ek Hizmet Binası inşaatı tamamlanamamıştı.

Vali Şıldak “Gençlerimizi Önemsiyoruz” Vali Şıldak “Gençlerimizi Önemsiyoruz”

Şanlıurfa Adliyesi’ndeki yer darlığından dolayı şuan her biri bir başka noktada olan tam 5 ayrı binada hizmet veriliyor.

Mevcut Şanlıurfa Adliyesinde, merdiven altlarına, koridorun her köşesine pimapenlerle, kartonpiyer ile odalar yapılmış durumda. Bu odaların her birinde 2-3 hâkim veya savcının sıkıştırıldığı, 2 kişinin yan yana yürümesinin mümkün olmadığı, hiç bir mahkeme kaleminin havalandırmasının olmadığı, güneş bile görmüyor.