Eyyüp Peygamber Camisinin minaresi depremde zarar görmesinden sonra cami avlusu ve çevresi güvenlik önlemleri kapsamında ziyarete kapatıldı.

Ziyarete kapatılan caminin minaresinin yıkım çalışmaları başladı. Konuya ilişkin açıklama yapan İnşaat Mühendisi Mehmet Ülgen:’’ Eyyübiye Belediye Başkanımızın görevlendirmesi ile buradayız. Yukarıda çalışan arkadaşlarımızın iş güvenlikleri alınmış durumda.

Güvenlik uzmanımız ise sahada denetimlerini yapmaktadır. Bu minarelerimiz ağır hasarlı olması münasebetiyle saha denetimleri yapılarak ağır hasarlı oldukları anlaşıldı. Ve şuanda yıkımı gerçekleştiriliyor.

Minarelerimizin içerisinde betonarme sistem mevcuttur. O betonarme sistem ile çalışmalarına yönelik herhangi bir sorun teşkil etmediğinden belli bir metreye kadar vinç üzerinden çalışmaktadırlar belli seviyeye geldikten sonra içerideki merdivenleri kullanarak Hilt ve balyoz ile yıkımını gerçekleştiriyoruz.

Daha hızlı yıkım yöntemlerimiz var ama biz buradaki yapıya zarar vermemek için bu şekilde yıkım yapmayı tercih ettik. Çünkü camide şuanda depremden kaynaklı herhangi bir hasar söz konusu değil. Onun için biz sadece minareleri yıkıyoruz. Minarelerin ne zaman yapılacağı ise Sayın Valimizin ve Büyükşehir Belediye Başkanımızın yapacağı istişareler sonucunda belli olacaktır. ‘’İfadelerini kullandı