İstanbul’da kebap ve restoran sektörünün devleri arasına giren Şanlıurfa Birecikli 7 kardeşli yoksul bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelen Ahmet Bingöl “Şöhret Bize Felaket Getirdi.” dedi.

Birecik’te 9 yaşındayken annesi onları fırın çıraklığına koydu. ‘En azından fırında çalışın karnınız doysun.’ derdi. Bu sektörü yoksulluktan dolayı girdiklerini dile getiren Ahmet Bingöl, 12 yaşında ailesiyle birlikte İstanbul’a göç etti. 

İlerleyen yıllarda ağabeyi Ziya ile “Ziya Şark Sofrası” adında kebap dükkanı açan Ahmet Bingöl, kısa sürede sektörlerini büyüttü, 15 şube açtı. Şubeleri banka gibi çalışmaya başladı. 

Bingöl kardeşlerin Ziya Şark Sofrası, günde 250 bin misafire hizmet veren büyük bir restoran zinciri oldu. Ancak şöhreti kaldıramadılar ve dar boğaza düştüler. Alacaklılar kapıya dayandı, personelin paralarını ödeyemez hale geldiler. 

Ahmet Bingöl’ün ağabeyi Ziya, bir gün Florya şubesine gelen haciz memurlarını görünce gururuna yediremedi ve intihar etti.  Ziya Şark Sofrası’nın kurucusu Ahmet Bingöl zorluklarla geçen hayat hikayesini ChefStory izleyenlerine şöyle anlattı; 

“Biz İstanbul’a gelmeden önce Ziya abim İstanbul’daydı. Bizde sonra istanbul’a geldik. Sakız satık, sigara sattık. Anama pazarlardan artık toplardı. Sonra 5 metre karelik barakada kebap yapmaya başladık. Sonra sektörde büyüdük. Şubelerinin sayısı arttı. 15 şubeye ulaştı. Banka gibi yoğunlk vardı. Ancak Şöhret afet getirir diye bir söz bardır. Sonra bu afeti yaşadık.

HER ŞEYİMİ KAYBETSEM AYNI ENERJİYLE YENİDEN BAŞLARIM

Gün geldi bize un veren un vermedi. Yağ veren yağ vermedi. Altımdaki arabaya haciz geldi. Evimin kirasını veremedim. Restoranlarımıza iflas ertelemesi aldık. Kayyum atandı. Elimizde ne varsa malımızı mülkümüzü sattık. Zirveden dibe vurduk. Allah’ım borcum bitmeden benim canımı alma dedim. Dua ettim. Sonra borcumuzu ödedik. İflas ertelemeden çıktık. Yeniden şubeler açtım. Şimdi dördüncü şubemi açtım. Geçmişte, bana 1 kilo et vermeyen, un vermeyenler var ya belki de bunu izleyecek ve dinleyecekler. Bunları da utansınlar diye anlatıyorum.

Şuan borcum da yok. Yanımda yine 500 işçi çalışıyor. İnsanların hayali olması lazım. Hayali olmayan bir şey yapamaz. Ben o sıkıntılı dönemde 4 yıllık üniversiteyi bitirdim. Allah göstermesin bugün her şeyimi kaybetsem aynı enerjiyle yeniden başlarım.”
İşte O Video

Akaryakıtta Peş Peşe İndirim Sonrası Zam Geldi Akaryakıtta Peş Peşe İndirim Sonrası Zam Geldi