Urfadasında kaleme aldığı yazıları beğenilerek okunan Ahmet Boğa, bu kez sağlık konusunda öneli bir yazı kaleme aldı. İşte yazarın o yazısı; 

Urfadasında kaleme aldığı yazıları beğenilerek okunan Ahmet Boğa, bu kez sağlık konusunda öneli bir yazı kaleme aldı. İşte yazarın o yazısı; 

SÜT LİMAN KATİL: MEME KANSERİ 

Kanser; Ülkemizde ve dünyada insan hayatını tehdit eden, erken teşhis olmadığında maalesef ölüm oranı yüksek olan bir hastalık türüdür.

Bilim ve tıp dünyası gelişen teknoloji ve imkanlar sayesinde her geçen gün hastalıklar karşısında biraz daha yol almayı başarıyor. Ama artan nüfus, sağlıksız beslenme, yaşam koşulları, çevresel etkenler ve genetik faktörler hastalıkların, kanserin artmasına ve ölümcül olmasına sebep olmaktadır.

  Meme kanseri ülkemizde en çok görülen kanser türleri arasında yer almaktadır. Daha çok kadınlarda görülürken son zamanlarda kadın- erkek farketmeksizin bu kanser türüne yakalanan hasta sayısı oldukça fazladır. Özellikle 40 yaş üstü bireylerde sıkça görülen bu kanser türü yavaş ve sessiz ilerlerken 40 yaş altı bireylerde agresif ve şiddetli bir şekilde ilerlemektedir.

Erken teşhis edildiğinde olumlu sonuçlar aldığımız bu kanser türünün sessiz ve farkedilmeksizin ilerleme özelliğine sahip olması tedavide olumlu yanıt almayı güçleştirmektedir. Geç teşhis konulması tedavi sürecini olumsuz etkilemekte, hastaların iyileşmeye olan umudunu azaltmakta ve maalesef hastayı kaybetmeye sebep olabilmektedir.

  Peki ne yapılmalı?

  Erken teşhis hayat kurtarır. Erkenden farkedilen sorun tedavide olumlu sonuç alma oranını %90 arttırmaktadır. Gezici mamografi araçlarının sayısı arttırılarak 40 yaş üstü kadınlarda tarama yapılarak kanser bulgusuna rastlandığında erken teşhis ile müdahale edilmelidir. Bu yöntem  sayesinde erkenden tespit edilen hastalar kısa sürede sağlığına kavuşur ve böylece sağlık sistemine yük olmaz diğer hastalara daha fazla zaman ve imkan ayrılmış olur. 

Bir diğer yöntem ise beslenme faktörü. Beslenme çok önemlidir. Vatandaşlara doğru ve sağlıklı beslenme alışkanlığı anlatılmalıdır. Böylece sağlıklı beslenme ile birçok hastalığın önüne geçilmiş olur. 

Başkan Beyazgül 30 Yıllık Sorunu Çözüme Kavuşturdu Başkan Beyazgül 30 Yıllık Sorunu Çözüme Kavuşturdu

Her ne hastalık olursa olsun hiçbir vatandaşın sağlık sorunu yaşamaması en büyük arzumdur.

Sağlıkla kalın