DEPREMDE ŞEHİRLER ADETA KİMLİK DEĞİŞTİRDİ 

Depremler sırasında binlerce bina çöktü, binlerce kişi enkaz altında kaldı. 48 binden fazla kişi can verdi.
Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman, Malatya, Gaziantep, Adana, Şanlıurfa, Diyarbakır, Osmaniye, Kilis ve Elazığ’da büyük yıkım olurken, şehirler adeta kimlik değiştirdi.
Artçıların şiddetle sürdüğü şehirlerde yaşayanların büyük çoğunluğu ise hayatta kalabilmek için yollara dökülüp başka illere göç etti. Deprem bölgesinde kalanlar da çadırlarda ve konteynerlerde kalmaya devam ediyor. Ülkenin güneyini adeta enkaza çeviren afette binlerce bina yerle bir oldu.

335067741_121321550895573_2303299128392847409_n

“HER ZORLUKTA SABIRLA MÜCADELE ETMEYİ ÖĞRENDİK“

Haliliye Belediyesinden Üst Yapıda Gece Mesaisi Haliliye Belediyesinden Üst Yapıda Gece Mesaisi

Siverek Ziraat Odası Başkanı Ahmet Ersin Bucak, yaşanan sarsıcı depremin kendisine hatırlattığı gerçeği ise şöyle anlattı; 
Hayat, en büyük öğretmendir. Bizlere verdiği en büyük ders ise mücadele etmek oldu. Deprem felaketinin ardından geçirdiğimiz bu zorlu süreçler neticesinde, bir kez daha acı bir şekilde hatırladık. Öyle ki karşı karşıya kaldığımız her zorlukta sabırla mücadele etmeyi öğrendik.

Barışın, birlikteliğin, bir arada olmanın kıymetini bize bu mücadeleler öğretti. Bu toprakların mayası olan, bizi biz yapan değerleri bağrımıza basarak yola çıktık. 
Her zaman en önemli olan şeyin varılacak hedef olmadığını, yürünen yolun da bir o kadar önemli olduğunu biliyorduk. Bu sebeple, karşımıza çıkan engellerin künyesine bürünmeden, onlar gibi olmadan, kırmadan ve dökmeden mücadele etmeye devam ettik. 

Eşi, dostu, arkadaşı ve aileyi varılacak menzile götüren biletler gibi görmedik. Harcamadık, sahip çıktık. Hem de var olduğumuzdan beri. Ne tüten ocağımız söndü ne bölüştüğümüz ekmeğimiz azaldı. Ne mutludur ki verilen emeğin, harcanan zamanın, edilen teşekkürün parayla ölçülemeyecek ağırlıkları vardır. 

Bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da memleketimizin toprağına alın terimizi düşürmekten geri durmayacağız. “