Şanlıurfa Aile Hekimleri Derneği (ŞUAHED) Başkanı Dr. Yusuf Eryazğan, yaptığı açıklamada, Şanlıurfa’da 2021 yılı sonlarında yapılan promosyon ihalesinde 3 yıllığına ve 9 bin 410 lira tutar karşılığında Yapı Kredi Bankası ile anlaşma imzalandığını hatırlattı.

Bir süre sonra ülkede yaşanan yüksek enflasyon oranı ve  memur maaşına gelen zamlar sonrası Şanlıurfa Aile Hekimleri Derneği ve meslek örgütlerinin promosyon anlaşmasının  yetersiz olduğunu belirtmesi üzerine Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğünün ihale sözleşmesini 2023 yılı başında herhangi bir şart belirtmeden iptal ettiğini kaydeden Eryazğan, şöyle devam etti:

“2022 Aralık ayında yeniden  ihaleye çıktığını ilan eden İl Sağlık Müdürlüğü yapılan ihalede  verilen maksimum tutarı yeterli bulmadığı ve ihaleye giren bankaların anlaşmış gibi yaklaşık olarak aynı tutar üzerinde yoğunlaşarak artırıma gitmediği gerekçesi ile, yine resmi bir tebliğ yapmadan,  sosyal medya üzerinden iptal ettiğini duyurdu. Ocak 2023 sonunda İl Sağlık Müdürlüğü ihaleye çıkmadan, yine resmi bilgilendirme yapmadan, Halkbank ile anlaşıldığını duyurarak promosyon almak isteyenlerin  sınırları belirsiz, promosyon  genelgesinde olmayan ve ilgili bankaya sonsuz yetki veren bir muvafakatname kağıdını tebliğ tebellüğ etmeden, sosyal medya üzerinden  duyurarak  “bu belgeyi imzalamayanlar  promosyon alamaz” tehdidi savurarak imzalamaya zorladı.” dedi.

"Üyelerimiz İçin Dava Açacağız"

Aile hekimlerine resmi tebliğ edilmeden anlaşmanın zorla imzalatıldığını ileri süren Eryazğan, şu ifadeleri kullandı:

“Şu anda resmi tebliğ bile yapılmayan o kağıdı imzalamayan aile hekimlerine promosyon  yatırılmazken  zorla, baskıyla, tebliğ olmadan imzalatılan  sağlık çalışanları  ve hekimlere de kesinti yapılmak suretiyle bir miktar ödeme yapıldı . Şanlıurfa Aile Hekimleri Derneği olarak Sağlık Bakanlığına soruyoruz,  biz depremzede aile hekimlerine bu reva mı? Şeffaflık içermeyen, ilgili bankaya sonsuz yetkiler verilen bu evrak promosyon genelgesinin neresinde yazıyor, neresinde geçiyor? Tebliğ tebellüğ yapmadan, ilgili sözleşme şartlarını neden iptal edildiğini duyurmadan, ihale yapmadan anlaşma yapılmasının gerekçelerini bize açıklar mısınız?  Bu hukuksuzlukları neden kabul edeceğimizi de açıklayın! Depremin vurduğu bir ilde, hukukun, hakkın, şeffaflığın depremle yıkılmasını ve enkaz altında bırakılmasını kabul etmeyeceğiz. Şanlıurfa Aile Hekimleri Derneği olarak bu hukuksuzluğa maruz kalan ve promosyon ödemeleri hesaplarına geçirilmeyen tüm üyelerimiz için dava açacağız."