Cumhurbaşkanlığı seçimlerimin hemen ardından yerel seçim için kolları sıvayan AK Parti Şanlıurfa İl Başkanlığında yerel seçim mesaisi sürüyor. AK Parti Şanlıurfa İl Başkanlığında, 31 Mart 2024'te yapılacak yerel seçimler için çalışmalar devam ederken teşkilata gelen adaylık başvuru kriterlerine ilişkin yazıyı da göz önünde bulunduruyor. 

AK Parti Şanlıurfa İl Başkanlığına gelen yazı da kimlerin adaylık başvurusunda bulunamayacağı da tek tek yazıyor. Buna göre; parti disiplin kurullarının kararı ile ihraç edilenler başvuruda bulunamayacak.

Urfalı Vekiller Ulaştırma Bakanıyla Bir Araya Geldi Urfalı Vekiller Ulaştırma Bakanıyla Bir Araya Geldi

İŞTE BAŞVURU KRİTERLERİ

Parti disiplin kurullarının kararı ile ihraç edilenler başvuruda bulunamayacak. AK Parti milletvekillerinin birinci ve ikinci derece yakınları milletvekilinin seçim çevresinden aday olamayacak. İl ve ilçe başkanlarının görev yaptığı bölgede, birinci ve ikinci derece yakınları aday gösterilemeyecek. Adaylık için halkta karşılığı olan isimlere öncelik verilecek

Özellikle ilçe belediyelerinde adaylar belirlenirken; tevazu, halkın içindeki karşılığı, yönetim ve liderlik gibi kriterler öncelikli. Seçmen bölgesine yönelik proje üretimi ve vaatler de adayların belirlenmesinde önemli kriterler arasında. Her dönem olduğu gibi halkta karşılığı olan sevilen isimler ön planda olacak. Aday adaylarının parti teşkilatındaki uyumlu çalışmaları da göz önünde bulundurulacak.

AK Parti, 17 Kasım'da yerel seçimler için aday adaylığı başvuruların tamamlanmasının ardından 19 Kasım'da temayül yoklaması yapacağını duyurmuştu.

22 KASIM'A ERTELENDİ
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, yaptığı yeni duyuru ile başvuruların 22 Kasım'a ertelendiğini duyurdu. Yavuz, "Kızılcahamam'da gerçekleştirilen İl Başkanları Çalışma kampımızda İl Başkanlarımızın talebi, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın takdiriyle yerel seçimler aday adayı başvuruları 22 Kasım'a ertelenmiştir. Teşkilat Temayül Yoklaması ise 26 Kasım'da yapılacaktır" ifadelerini kullandı.