Ayaydın, beraberinde AK Parti Kadın Kolları İnsan Hakları Başkanı Banu Rastgeldi Rızvanoğlu ve AK Parti Gençlik Kolları İnsan Hakları Başkanı İsmail Becel’in katılımıyla il başkanlığında yaptığı açıklamada, 27 yıl önce silahlı cunta tarafından sözde irtica tehdidi nedeniyle postmodern darbe yapıldığını söyledi.

Darbeyle bazı kesimlerin vesayet ideolojisi ile insanlık onuruna, akıl ve mantık ilkelerine deli gömleği giydirmeye çalıştığını ifade eden Ayaydın, 28 Şubat Darbesinin insanlık tarihine kara bir leke olarak geçtiğini belirtti.

Failleri tarafından 28 Şubat Darbesinin 1000 yıl sürdürülmek istendiğini hatırlatan Ayaydın,  “1000 yıl sürecek” yaklaşımı ile savunulan bu karanlık girişimin değil bin, on yıl bile sürememiş olması vesayetçilerin hukuksuzluğunun, kirli hesaplarının net bir göstergesidir. İslami kimliğe duydukları derin öfkeyi, sistematik ve kanun dışı vahşi bir militarist dayatma ile dışa vuran darbeciler aldıkları anti-demokratik MGK kararları ile dönemin iktidarına darbe vurmuşlardı.

Yaşanan darbe süreci ile birlikte İslami kimliğe sahip olan toplumun büyük bir kesimi türlü yollarla kısıtlandı. Genç kızlar üniversitelere başörtüleri ile giremedi, kılık-kıyafetleri nedeniyle gençler eğitim haklarından mahkûm bırakılarak ikna odaları eliyle inançlarından vazgeçmeye zorlandılar. Katsayı adaletsizliğiyle gençlerin istedikleri okulda eğitim almalarının önü kapatıldı. Kamu görevlileri eşleri başörtülü olduğu için fişlendi. Siyasi görüş ve inancından dolayı insanların; çalışma, eğitim, ibadet, düşünce ve ifade özgürlükleri gibi temel hakları engellendi. Ülkesi için, milleti için çalışan ve üreten sermaye dahi “yeşil sermeye” adı altında kategorize edildi, ötekileştirildi.” dedi.

Darbe Dönemler Geçmişte Kaldı

28 Şubat’ta siyasete, demokrasiye ve insan haklarına “balans ayarı” vermeye çalışıldığını anlatan Ayaydın, darbenin faillerinin millet tarafından kısa sürede balans ayarına uğradığını söyledi.

Türkiye’ye ayar vermeye çalışanların hazın sonunun herkes tarafından görüldüğünü ifade eden Ayaydın, şöyle konuştu:

“Türkiye’ye sözde ayar vermeye kalkan, milletimizin elinden geleceğini, haklarını ve huzurunu alan karanlık darbe dönemleri, milletimizin 15 Temmuz gecesi verdiği mücadele ile bir daha yaşanmamak üzere tarihe gömüldü.

Milletimizden aldığımız güç ve tarihin bize yüklediği sorumluluk ile millet iradesini egemen kılma, büyük ve güçlü Türkiye’yi inşa etme mücadelemize kararlılıkla devam ediyoruz.

Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında, Türkiye Yüzyılı yolunda daha emin adımlarla yürüyor, 21 yıldır her şartta ve koşulda darbeler karşısında yanımızda olan milletimize şükranlarımızı sunuyoruz.”

Editör: Mehmet Fatih Aslan