Bir önceki seçimlerde AK Parti'nin Urfa'dan 14 milletvekilinden 8'ni çıkkarttığını hatırlatan Gazeteci Murat Sabuncu, 2018 seçimlerinde cumhurbaşkanlığı için oy kullanan 1 milyon 60 bin kişinin yüzde 64.8’i Tayyip Erdoğan’ı, yüzde 24.7’si Selahattin Demirtaş’ı, yüzde 8.2’si Muharrem İnce’yi  yüzde 1.4’ü Meral Akşener’i, yüzde 0.9’u Temel Karamollaoğlu’nu tercih ettiğini anımsattı.

Bu seçimlerde ise AK Parti’nin birinci sıraya Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ı koyduğunu aktaran Murat Sabuncu analizinin devamında, Bakan Bekir Bozdağ’ın Urfa için zayıf bir isim olduğu, listedeki isimleri de Urfa’yı da toparlamakta zorlandığının altını çizdi.

Eski Vekil Yılmaztekin Siyaseti Bıraktığını Açıkladı Eski Vekil Yılmaztekin Siyaseti Bıraktığını Açıkladı

Urfa'da konuştuğu isimlerin AK Parti’nin oy kaybedeceğini yazan Gazeteci Murat Sabuncu, bunun nedenlerini ise ekonomik gerekçeler, ve il nüfusunun yüzde 20’sini gençlerin oluşturmasına bağladı.

Yeşil Sol Parti için izlenimlerinde ilk sırada partinin eş başkanı Mithat Sancar'ın olması kadar büyük adaletsizliği uğrayan 764 gündür bayramda bile annesiyle adalet nöbeti tutan Ferit Şenyaşar'ın listede olmasına dikkat çeken Murat Sabuncu, AK Parti'den kopacak oyların Yeşil Sola geleceğini iddi etti.

“Urfa’da da CHP oylarını yükseltecek gözüküyor.”diyen Muarat Sabuncu, CHP’nin birinci sıra adayı Mahmut Tanal’ın CHP’nin oylarını yükseltmede etkili olabileceğini ikinci sıra adayı Müslüm Cengizhan Akalın’ın sayesinde de CHP’nin 2 vekil çıkartacağını dile getiriyor.

İYİ Parti’nin adayı Emin Yetim’in “Pek muhtemel kazanacak.”diyen Murat Sabuncu, milletvekili çıkarması kesin bir diğer parti’nin de MHP olduğunu aktarıyor.

İlin iki büyük aşireti İzol’lar ve Bucak’ların AKP’den İYİ Parti’ye CHP’ye pek çok parti ile adaylık için görüştüğünün altını çizen Murat Sabuncu “Ancak yer bulamadı. Fatih Bucak’ın ismi son döneme kadar CHP listelerinden aday adayı gibi gözükse de gösterilmedi şu an kendisi ilden bağımsız aday.

Şu notu yazayım. İlin feodal-aşiret yapısı hayatta ve siyasette ne kadar gerçek kimilerine göre ‘oy için gerekli olsa da’ bu yapının ortaya koyduğu baskı-adaletsizlik kabul edilebilir değil. İlde Yeşil Sol ve CHP listelerinde aşiretlere mesafeli durulmuş.

Muhalefetle ilgili bir kafa karışıklığı-endişe var oyunu değiştirmek isteyen seçmende. Birkaç yerde duydum. Önce sosyal medyanın özellikle gençleri habere-hayata ulaştırmadaki önemli rolünün altını çizip orta yaş üstü kitleden duyduğum bir cümleyi aktarayım:

Bir umutla muhalefete yakın kanalları açıyorum. Konuşanlar sürekli AKP’den hesap sormaktan bahsediyor. Oy verenlere de dokunur ucu diye canım sıkılıyor, endişeleniyorum. Bizim kanallara geçiyorum. Orada her şey toz pembe. Serotonin yükleniyorum ama hayatım öyle değil.

Türkiye’de yolsuzluktan haksızlıklardan sorumlu olanların ‘gerçek adalete’ hesap vermesini istemeyen yoktur herhalde. Ancak başta iktidar kaynakları ‘kaybederlerse hesabın AKP seçmeninden de sorulacağı, dışlanacakları, kimi konularda kazanımlarını kaybedeceklerine dair’ propaganda yapıyor. Muhalefet hesap sorma çerçevesini iyi çizmezse risk olabilir.

Yazıyı bitirirken şu notu yazmakta fayda var. Konuştuğum bir kaynak bana şunu anlattı: Ben yıllarca okulların nisan sonu kapandığını zannettim. Çünkü biz ailecek geçici tarımsal işçiydik. Nisan sonu gittik ekim sonu kasım başı geldik. Zor şartlarda yaşadık, dışlandık. İstiyoruz ki çocuklar böyle olmasın. Güçlüye oy veriyorlar diyorlar ya üzülüyorum. Umuda oy veriyoruz.

Boğazımın düğümlendiği bu cümleden sonra bir de rakam vereyim. 2 milyon nüfuslu Şanlıurfa’da 163 bin mevsimlik tarım işçisi var. (Covid sırasında il dışına çıkma izni alırlarken bu sayı bulundu.) Koca verimli araziler aşiretlerin-ağaların elinde binlerce insan sıcakta, çadırlarda çoluk çocuk yollarda.

İl üzerine araştırma yapanların aktardıkları bilgilerle noktayı koyayım: Şanlıurfa’da Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Tayyip Erdoğan’ın oyu yüzde 8 ile 10 arasında eriyebilir. Yani yüzde 55 ile 57 arasında bir yerde olabilir. Kemal Kılıçdaroğlu 42-44 aralığında bir oyu görebilir. (2018’de dört adayın toplamı (İnce, Demirtaş, Akşener, Karamollaoğlu) 35.5 idi).

Milletvekili seçimlerinde listeler yüzünden AKP’nin oyunun son seçimde aldığı yüzde 52’nin altında kalarak vekil sayısının azalacağı öngörülebilir. Vekil sayısı AKP’nin 8’den 5-6’ya inerken, Yeşil Sol’un 4’ten 5’e, CHP’nin 1’den 2’ye çıkabilmesi mümkün. İYİ Parti ile MHP birer aday çıkartacak gibi.  

Seçimlere 18 gün kaldı. Gerçek sonuçları hep beraber görmemize yani.”