Urfadasın haber sitesinin edindiği bilgiye göre Karayollarının Şanlıurfa Eyyübiye Akçakale Yolu Köprülü Kavşağı’na 10-15 gün içinde başlanacak. İhaleyi alan firmanın birkaç gün içerisinde şantiyesini kurması bekleniyor. 
Bir firma çalışanı “Şanlıurfa Eyyübiye Akçakale Yolu Köprülü Kavşağına en yakın zamanda başlıyoruz “dedi. Ancak detay vermedi.

NE OLMUŞTU, PROJE NEDEN DURDURULMUŞTU? 

Bu arada Akçakale 4 yapraklı yonca kavşağının ihalesi Çevik Kuvvet Köprülü Kavşağı ile tek kalemde yapılmış ve yer teslimi gerçekleşmişti. Firma ile sözleşme imzalanmıştı. Sonrasında usulsüzlük iddiaları ortaya çıkınca kamunun zarara uğratılmaması açısından ihale iptal edilmişti.  Akçakale yolunda Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin açılmasından sonra trafik yoğunluğu önemli ölçüde arttı. Söz konusu kavşağın yapılmamasından dolayı trafikte tıkanmalar, uzun araç kuyrukları, giden mazot, benzin ve zaman kaybı Şanlıurfalıların kaderi oldu.

URFA KARAYOLLARINDAN İSTEDİĞİ YATIRIMLARI ALAMIYOR 

Öte yandan Karayolları 9.Bölge Müdürlüğü’nün daha çok Diyarbakır merkez ve ilçelerine hizmet verirken Şanlıurfa bu hizmetlerin yarısı kadar pay alamıyor. 
Şanlıurfa’nın karayolları yatırımlarında istediği hizmeti alamaması yada gecikmeli alması dikkat çekiyor.  
Bunun sebebi ise Şanlıurfa’nın çok geniş bir coğrafyaya ve karayoluna sahip olmasının yanı sıra Karayolları Bölge Müdürlüğü’nün Diyarbakır’da olmasına da bağlanıyor. 

Şanlıurfa’nın Karayollarında istediği hizmeti alabilmesi için kente yıllık 750 milyon TL ödenek aktarılması gerekiyor.
Karayolları, Diyarbakır’a sadece 2020 yılında 12 köprülü kavşak için 1 milyar TL kaynak ayırırken 2,5 milyon nüfusu Şanlıurfa’da Çevik Kuvvet Köprülü kavşağını 4 yıldan fazla zamanda tamamladı. Kuzeybatı Çevre Yolunu da 6 yıldır halen bitiremedi.  Bu arada Şanlıurfa’da, adı ölüm yoluna çıkan Siverek –Viranşehir arasındaki yol, Akçakale ve Suruç yolları, halen karayollarından istediği yatırımı alamadı. 13 kilometrelik Viranşehir çevre yolu halen ihale edilmeyi bekliyor.