Akit yazarı Ali Sandıkçıoğlu, "Sonradan Görme Zenginler" başlıklı köşe yazısında Yeniköy'de bir yalıda düzenlenen tesettür kıyafetler sergisi üzerinden, kendi mahallesindeki lüks ve şatafat düşkünlüğünü eleştirdi.

Akit yazarı Ali Sandıkçıoğlu köşesinde yazdığı yazıda, serginin İslami değerlere uygun olmadığını vurgularken, toplumdaki sınıfsal farkların altını çizdi.

Sandıkçıoğlu, sergiye katılan kızının ve gelininin gözlemlerini aktardı. Genç kızların giyim kuşamlarının, bindikleri arabaların ve taktıkları takıların birer servet değerinde olduğunu belirten yazar, bu durumun akıl almaz olduğunu ifade etti. Kızı ve gelini, sergideki fiyatların emekli maaşıyla karşılanamayacak derecede yüksek olduğunu dile getirdiler.

"Kızım ve gelinim, oradaki milyonluk gözlükler, çantalar, ayakkabılar ve diğer aksesuarların yanında sadece bakakaldılar. Bizim orada yerimiz olmadığını anladık ve fazla kalmadan geri döndük," diyen Sandıkçıoğlu, serginin lüks tüketim alışkanlıklarını gözler önüne serdiğini belirtti.

Meclis Üyesi Şeref Şeyhanlıoğlu'ndan Kurban Bayramı Mesajı Meclis Üyesi Şeref Şeyhanlıoğlu'ndan Kurban Bayramı Mesajı

Sandıkçıoğlu, sergiden dönen kızının, "Baba biz oraya temizlikçi olarak bile yakışmayız. Akıl almaz derecede lüks ve bir o kadar da aşırı fiyatlar var… Sözde tesettürlü bayanlar için hazırlanmış bir sergi. Ancak bizlere, bizler gibi tesettürü bir dini vecibe olarak kabul edip kapalı giyinen bayanlara hiç mi hiç hitap etmiyor," dediğini kaydetti. Yazar, serginin İslam'ın emrettiği tesettür anlayışıyla bağdaşmadığını savundu.

VEKİL VE BAŞKAN KIZLARINI ELEŞTİRDİ

Sandıkçıoğlu, sergiye bazı milletvekillerinin ve belediye başkanlarının kızlarının da katıldığını belirterek, bu kişilerin lüks yaşam tarzlarını eleştirdi. Kızlarının ifadesine göre, "Baba, onların bindikleri arabalar milyonlar değerinde. Arabalarını valelere teslim ederken bile etrafa kibir saçtıklarını bir görseydin," diyerek siyasi figürlerin gösteriş merakını eleştirdi.

Yazar, "Yıllar önce davası uğruna mücadele yapan mücahitler nerelerdesiniz? Yıllar önce okuduğu gazete geri gitmesin diye hafta sonları aralarında ortaklaşa topladıkları paralar ile gazeteleri bayilerden toplayıp bedava dağıtan ideal gençler nerelerdesiniz?" sorularını yönelterek, eleştiride bulundu. Sandıkçıoğlu, haram servetin sonunun acı olduğunu vurgularken, geçim sıkıntısı çekenlerin günlük hayatta yaşadığı zorlukları dile getirdi.

"Helalin evveli acı, sonu ise çok tatlıdır. Haram servetin, haram paranın, evveli çok tatlı ama sonu çok acıdır. Bir tarafta fakir fukara; aylık kiramı nasıl ödeyeceğim, çocuklarımın karnını nasıl doyuracağım diye kara kara düşünürken, sizler gayrimeşru yollardan, rüşvetlerle, çalarak, hortumlayarak yaptığınız servetlerinizle israfa ve kibre, gösterişe dalarsanız akıbetiniz çok kötü ve acı olacaktır," dedi.

Editör: Urfadasin Haber