Şanlıurfa'da son günlerde giyinmenin maliyeti hızla artınca vatandaşlar düşen alım güçleri nedeniyle çareyi eski kıyafetlerini onarmakta arıyor.

GAPTAEM’de Geliştirilen İki Arpa Çeşidine Üretim İzni GAPTAEM’de Geliştirilen İki Arpa Çeşidine Üretim İzni

Sürekli artan fiyatlar, vatandaşları farklı çareler bulmaya zorluyor. Eskiden herkesin bu mevsimde yeni kıyafetler alıp getirdiğini söyleyen terzilerde artık mesainin büyük bölümü onarım ve yama gibi işlemlere harcıyor.

Şanlıurfa'nın Eyyübiye ilçesinde bulunan haşimiye terziciler çarşısı esnafları eskisi gibi iş yapamadıklarını vatandaşların sadece tamirat gibi işler için terzilere uğradıklarını belirttiler.

Haşimiye Terziciler çarşısı esnafı Murat Candan Urfadasın haber sitesine yaptığı açıklamada " Vatandaşlar genelde tamirat için geliyorlar ama ilerleyen günlerde tekrar siparişle diktirmeye devam edeceklerini umuyorum. Çünkü hazır giyim daha pahalı geliyor. Bir kumaş alıyorsun parçacıdan 100 TL, 100 TL de dikiş 200 TL. Ama normal bir pantolon 200 TL ’ye alamıyorsun.  300-400-500 -1000 TL' ye kadar fiyat veriyorlar. Bizim işimizde sadece şuanda tamirat. Bir takım elbise zaten çok fahiş fiyata çıkıyor. Adam kilolu olmadıkça diktirmiyor. Sadece kilolu olanlar elbisesini terzilerde diktiriyorlar. Diğer müşterileriz sadece tamirat yaptırıyor. "dedi

Haşimiye terziciler çarşısı esnafı Kadir Dandan ise " İnsanlar yeni alamıyor, nedense çok azınlıkta yeni alanlar. Böyle sökük, parça eski eşyalarını daraltıyorlar, onlarla uğraşıyoruz. Gördüğünüz yama, insan bunu yaptırıyor, giyecek. Zamanında çöpe atarlardı, şimdi bit pazarına nur yağmış gibi hepsi böyle parça getiriyor, sökük getiriyor hemen hemen. Şu anki mevcut durum, piyasalarla alakalı, yani alım gücüyle alakalı

Dikim fazla olmuyor genelde paça yapıyorlar. Daraltma, kısaltma o tür şeyler için geliyorlar. Şuanda maliyeti fazla diye pek dikim yapmıyorlar . Sadece paça daraltma, kısaltma, tamirat bu tür şeylere daha çok ilgi var şuanda. "ifadelerini kullandı.