Sebze tekrar ısıtılınca içerisindeki nitrat, yüksek ısıya maruz kaldığı için sağlığa çok zararlı olan nitrite dönüşebilir. sebzeye ağırlık veren vatandaşların bir çoğunun bilinçsiz olarak yaptıkları bazı yöntemlerin yanlış olduğu ortaya çıktı. 

Bu yeşil sebze tekrar ısıtıldığında zehir saçabiliyor. İstemeden yapılan bu hata sağlığınızı riske atabilir. Özellikle yeşil sebzelerin tekrar ısıtılması hem vitaminlerini öldürüyor hem de zehir saçmasına neden olabiliyor.

 İŞTE, TEKRAR ISITINCA ZEHİRLEYEN SEBZE...

 Yeşil sebzeler tam bir vitamin deposu ve zengin besin içeriğine sahipler. Özellikle ıspanak, bazı kronik rahatsızlıklara karşı korur ve kasları güçlendirir.

 İçerisinde bol miktarda C ve B vitaminleri bulunur. Kalsiyum açısından çok zengin besindir. Antioksidan özelliği yüksek olan ıspanağın faydalarının yanı sıra yanlış tüketildiğinde zararları da bulunuyor.

TEKRAR ISITILMASI ZEHİRLEYEBİLİR

Ispanağın yanlış tüketimi bazı sağlık sorunlarına sebep olabilir. Nitrat bakımından zengin olan bu sebze tekrar ısıtılınca içerisindeki nitrat, yüksek ısıya maruz kaldığı için sağlığa çok zararlı olan nitrite dönüşebilir. Nitritin fazla tüketimi sağlığa ciddi zararlar verir ve besin zehirlenmesine neden olur.

İşlenmiş ve ısıl işlem görmüş etlerde kullanılan nitrat ve nitrit çok eser miktarda kontrollü olarak gıdaların bozulmaması için kullanır. Belirli standartları vardır ve kesinlikle standartlar dışına çıkılmaz.

Ispanağın doğal yapısında bulunan nitrat ise sürekli olarak ısı görürse nitrite dönüşebilir. Küçük bir çocuğun 5 mg nitrit alması bile zehirlenmeye sebep olabilir.

ISPANAK NASIL TÜKETİLMELİ?

- Ispanağı ayıklarken hasarlı yaprakları kullanmayın.

Kara Teslim Olan Urfa’da, Hastalara Paletli Ambulanslar Ulaşıyor Kara Teslim Olan Urfa’da, Hastalara Paletli Ambulanslar Ulaşıyor

- Yabani otları temizleyin.

- Tükettikten sonra buzdolabına kaldırın ve tekrar ısıtmayın.