Araba koltukları ise aracın en çabuk ve en çok kirlenen parçalarından biri olarak karşımıza çıkıyor Araç koltuklarını temiz tutmak hem onların çabuk yıpranmasını engelliyor hem hijyenik bir yolculuk yapmanızı sağlıyor. Araba koltuklarınızı temizlemek için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler bulunuyor. İşte, o teknikler...

Araç koltuklarınızın temizliğini elbette işinde uzman birine yaptırabilirsiniz ama bu işlemi evde bulunan malzemeler yardımıyla siz de kolayca tamamlayabilirsiniz. İşte, karşınızda araba koltuklarını ilk günkü pırıl pırıl hâline çevirecek temizleme yöntemleri...

DERİ ARABA KOLTUKLARI İÇİN TEMİZLİK YÖNTEMLERİ

Araba koltuklarınız deriden yapıldıysa kolay kolay kir tutmaz fakat yiyecek ve içeceklerin dökülmesi gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Bu noktada şu yöntemleri uygulayabilirsiniz:

- Eğer lekeye kurumadan müdahale edebilirseniz kuru bir bezle koltuklarınızı kolayca silebilirsiniz.

- Kurumuş lekeleri ise vazelin kullanarak temizleyebilirsiniz. Temiz bir sünger veya bezin üzerine bir miktar vazelin sürüp koltuklarınızı silebilirsiniz. Bu sayede koltuklarınızın parlamasını da sağlayabilirsiniz.

- Deri koltukları içerisine 3-4 damla sirke koyulmuş 1 litre su yardımıyla da temizleyebilirsiniz. Eğer bu yöntemi kullanırsanız arabadaki sirke kokusunun çıkması için aracınızı havalandırmanız gerekir.

Bu yöntemleri kullanarak deri koltuklarınızı kolayca temizleyebilirsiniz ancak temizlik sırasında kimyasal maddelerden ve çamaşır suyundan uzak durmaya dikkat etmelisiniz. Şimdi geçelim kumaş koltuklara..

KUMAŞ ARABA KOLTUKLARI İÇİN TEMİZLİK YÖNTEMLERİ

Arabanızın koltuğu kumaş döşemeli ise temizlik işlemi biraz daha zahmetli olabilir. Bu noktada şu yöntemleri uygulayabilirsiniz:

- Öncelikle temizlik için 1 bardak su, 1 fincan sirke ve 1 çay kaşığı karbonatı güzelce karıştırın.

- Hazırladığınız bu karışımı bir sprey şişesinin içerisine doldurun.

- Daha sonra spreyi koltuk yüzeylerinin üzerine güzelce püskürtün.

- Emiş gücü yüksek bir elektrik süpürgesi kullanarak püskürttüğünüz sıvıyı koltuk yüzeyinden çekin.

- Son olarak yumuşak bir bezle fazla bastırmadan koltukları kurulayabilirsiniz.

Kumaş araba koltuklarının temizliğini güneşli bir havada yapmak daha uygun bir seçim olur çünkü araba koltuklarının temizlik işleminden sonra iyice kuruması gerekir. Özellikle koltukların döşemesinin altında bulunan süngerin nemli kalmamasına dikkat etmelisiniz. Böylece küflenme gibi problemlerin önüne geçebilirsiniz.